VIDEO | O nouă seară spectaculoasă în Champions Legue! City şi Inter au dat-o la pace! PSG a luat 3 puncte după o mega gafă, iar Dortmund  a rezolvat meciul pe final! Scorul serii a fost înregistrat de Celtic VIDEO | O nouă seară spectaculoasă în Champions Legue! City şi Inter au dat-o la pace! PSG a luat 3 puncte după o mega gafă, iar Dortmund a rezolvat meciul pe final! Scorul serii a fost înregistrat de Celtic
AS Roma are un nou antrenor! Surpriză mare

Campionul ucrainean la box Oleksandr Usyk, reţinut la aeroportul din Cracovia Campionul ucrainean la box Oleksandr Usyk, reţinut la aeroportul din Cracovia
Miami Heat sprijină comunitatea haitiană după afirmaţiile şocante ale lui Donald Trump Miami Heat sprijină comunitatea haitiană după afirmaţiile şocante ale lui Donald Trump
VIDEO | Bologna - Şahtior Doneţk 0-0. Oaspeţii au ratat din penalty în prima repriză VIDEO | Bologna - Şahtior Doneţk 0-0. Oaspeţii au ratat din penalty în prima repriză
VIDEO | Sparga Praga - Salzburg 3-0. Cehii încep spectaculos faza principală VIDEO | Sparga Praga - Salzburg 3-0. Cehii încep spectaculos faza principală

Cezar Creţu câştigă fabulos meciul decisiv şi duce România play-off-ul pentru Grupa Mondială I a Cupei Davis

Tenis Publicat de Daian Cutu pe sâmbătă, 19:17

Cezar Creţu, locul 292 ATP, l-a învins, sâmbătă, pe Rigele Te (636 ATP) în ultimul meci al întâlnirii de la Craiova dintre România şi China, astfel că echipa tricoloră s-a iimpus cu 3-2 în confruntarea din Grupa Mondială II a Cupei Davis. Ca urmare a victoriei, România va evolua în play-off-ul pentru Grupa Mondială I.

Creţu s-a iimpus cu scorul de 3-6, 6-3, 6-3, în două ore şi 38 de minute.

Tot sâmbătă, Gabi Adrian Boitan, locul 364 ATP, a fost învins, de Yunchaokete Bu (113 ATP), scor 6-3, 7-6 (3), într-o oră şi 42 de minute.

De asemenea, perechea Victor Cornea/Bogdan Pavel a fost învinsă de cuplul Fajing Sun/Rigele Te, scor 6-4, 6-4.

Vineri, Cezar Creţu (292 ATP) l-a învins pe Yunchaokete Bu, scor 3-6, 6-4, 7-6 (4), în trei ore şi şapte minute, şi Gabi Adrian Boitan s-a impus în faţa lui Yi Zhou (527 ATP), scor 7-6 (4), 6-2, într-o oră şi 41 de minute.

România şi China nu s-au mai întâlnit până acum în Cupa Davis, iar Craiova a găzduit în premieră un meci din cadrul acestei competiţii.