Dublă Ferrari la GP-ul Statelor Unite. Max Verstappen a profitat de penalizarea lui Lando Norris Dublă Ferrari la GP-ul Statelor Unite. Max Verstappen a profitat de penalizarea lui Lando Norris
VIDEO | FC Barcelona - FC Sevilla 5-1. Un nou recital catalan în La Liga VIDEO | FC Barcelona - FC Sevilla 5-1. Un nou recital catalan în La Liga
Basarab Panduru, nemilos cu Dinamo după derby: ”Tot meciul nu reuşeşti să dai un şut pe poartă!” | EXCLUSIV

VIDEO | AS Roma - Inter Milano 0-1. Lautaro Martinez a devenit cel mai bun marcator non-italian din istoria ”nerazzurilor” VIDEO | AS Roma - Inter Milano 0-1. Lautaro Martinez a devenit cel mai bun marcator non-italian din istoria ”nerazzurilor”
Antrenorul lui Dinamo a făcut plecăciune în faţa FCSB-ului: ”A jucat atâtea meciuri în Europa, au acumulat experienţă!” | VIDEO

A marcat ca Zlatan cu Dinamo şi i-a transmis un mesaj lui Mircea Lucescu: ”Avem goluri şi pentru Rangers, pentru toţi!” | VIDEO

Dinamo Publicat astăzi, 00:23

FCSB a învins duminică seara, în deplasare, scor 2-0, formaţia Dinamo Bucureşti, în etapa a 13-a din Superligă.

Pe Arena Naţională, în faţa a 40.000 de spectatori, dinamoviştii au cerut penalti în minutul 23, după un duel între Raul Opruţ şi David Miculescu, dar arbitrul Marian Barbu nu a acordat nimic. După numai trei minute FCSB a deschis scorul. Alexandru Băluţă a centrat, Golubovic a respins, Olaru a retrimis cu capul în centrul careului de unde Bîrligea a reluat spectaculos în gol. A venit apoi rândul lui Olaru să solicite penalti, în minutul 33, după un duel cu Olsen, însă după verificarea VAR nu s-a acordat lovitură de pedeapsă. Golubovic a scos şutul lui Miculescu în minutul 45+3 şi la pauză oaspeţii au intrat cu un gol avans. Hakim Abdallah a cerut şi el penalti, în minutul 70, pentru duelul cu Radunovic, dar Barbu nu a acordat nici acum 11 metri. Partea secundă a avut ritm, FCSB a controlat ostilităţile, dar golul a venit abia în minutul 90+3, când a înscris Alexandru Musi, în urma unei faze excelente.

După meci, antrenorul lui Dinamo, Zeljko Kopic, a oferit mai multe declaraţii. El susţine că FCSB a jucat în Europa şi a acumulat experienţă în acest sezon.

”Am fost indecişi la ultima pasă. La primul gol trebuia să reacţionăm mai bine. Bîrligea a marcat un gol extraordinar. Repriza a doua am început-o mai bine, am atacat, dar nu am reuşit să ne apropiem de poartă, iar apoi au dat golul 2. Felicitări celor de la FCSB pentru victorie.

Trebuie să analizăm, să continuăm să muncim. Cred că am avut momente bune azi, rezultatul putea fi mai bun. Nu e uşor să joci pentru Dinamo când ai un sezon bun, aşteptările sunt din ce în ce mai mari. Am încercat să pregătim bine meciul, dar pentru unii jucători a fost primul derby, avem jucători tineri.

Nu e uşor să faci faţă unui stadion plin, simţi presiune, mă aştept să jucăm din ce în ce mai bine. FCSB a jucat atâtea meciuri în Europa, au acumulat experienţă.

La pauză am vorbit cum să folosim mai bine spaţiile dintre linii în faţa defensivei lor. Defensiv am stat bine, n-au avut multe oportunităţi, dar diferenţa a fost făcută de curaj. Adversarul a avut calitate, sunt puternici în dueluri, nu e uşor să faci unele lucruri, dar nu pot spune că n-am încercat.

Fundaşii ar fi trebuit să fie mai aproape de Bîrligea, care a avut o execuţie frumoasă. Am fost aproape şi noi, dar ne-au lipsit execuţiile. Am dus multe mingi sus, am avut posesie mai mare, dar nu am fost suficienţi de buni la finalizare.

Suntem încă sus, la 3 puncte sub locul 2. Avem o echipă care vrea să joace, să devină mai bună. Am avut mulţi jucători accidentaţi, majoritatea jucătorilor care au jucat azi nu sunt în formă maximă. Vom continua să jucăm bine şi ne vom reveni”, a declarat Zeljko Kopic.

FCSB a ajuns pe locul 5, cu 19 puncte, în timp ce Dinamo se află pe 7, cu 18 puncte.