Anunţ de ultimă oră făcut de FRF cu privire la Nordis! Comunicat destul de controversat Anunţ de ultimă oră făcut de FRF cu privire la Nordis! Comunicat destul de controversat
Verdictul dat de Giani Kiriţă după înfrângerea suferită de Dinamo cu FCSB Verdictul dat de Giani Kiriţă după înfrângerea suferită de Dinamo cu FCSB
Gest superb al fanilor Universităţii Cluj Gest superb al fanilor Universităţii Cluj
Dan Şucu, descătuşat după victoria obţinută de Rapid Dan Şucu, descătuşat după victoria obţinută de Rapid
Novak Djokovic s-a retras de la Paris Novak Djokovic s-a retras de la Paris
VIDEO | Spectacolul din Champions League se vede la Prima Sport! Real Madrid - Borussia Dortmund şi Juventus - Stuttgart sunt cele mai tari dueluri ale serii. Programul complet VIDEO | Spectacolul din Champions League se vede la Prima Sport! Real Madrid - Borussia Dortmund şi Juventus - Stuttgart sunt cele mai tari dueluri ale serii. Programul complet

VIDEO | UTA Arad - Poli Iaşi 1-0. Sclipirea lui Fabry aduce prima victorie stagională pentru Mircea Rednic

Superliga Publicat pe 4 aug 2023

UTA Arad a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Politehnica Iaşi, într-un meci din etapa a patra a Superligii.

A marcat Fabry, în minutul 8.

VIDEO | UTA - Poli Iaşi 1-0 (Fabry 8), în direct pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• UTA Arad: 93. Iacob – 2. D. Rodrigues, 4. Benga, 5. Markov, 18. Abeid – 27. Marku, 8. Carp – 55. R. Pop, 10. Fabry, 80. Dumitraşcu – Cooper
  • Poli Iaşi: 12. Ailenei – 2. Martac, 3. Samoya, 32. Katanec, 17. S. Şerban – 0. Al. Roman, 37. M. Bordeianu, 95. Jatoba – 80. Gheorghiţă, 77. Vojtus, 21. Figueiredo

Minutul 90+10: Final de meci! UTA se impune cu 1-0.

Minutul 80: Ciobanu înscrie, la capătul unei lovituri libere, dar reuşita este corect anulată pentru offside.

Minutul 47: Repriza începe cu o şansă mare pentru Poli! Roman trimite din voleu de la peste 20 de metri, dar Iacob salvează situaţia şi respinge.

Minutul 45+5: Pauză! UTA conduce cu 1-0.

Minutul 45+3: Phelipe combină cu Gheorghiţă, dar primul reia din careu puţin pe lângă.

Minutul 15: Phelipe îl vede pe Iacob ieşit din poartă, execuţia sa de la mare distanţă nu este însă suficient de bine cadrată.

Minutul 8: GOL UTA! Fază rapidă de atac a gazdelor. Dumitraşcu scoate bine din joc un adversar, mingea ajunge la Fabry, care înscrie cu un şut frumos din marginea careului.

---------------------------------

UTA a strâns doar un punct din primele trei etape, cu toate că a deschis scorul în toate cele trei partide din Superliga. Arădenii vin după înfrângerea cu 2-1 în faţa lui Hermannstadt şi se situează pe locul 14 în campionat.

De cealaltă parte, Poli Iaşi a obţinut în runda trecută prima victorie din acest sezon pe terenul campioanei României, Farul. Ieşenii s-au impus cu 3-1, la capătul unui meci foarte bun şi elevii lui Leo Grozavu se află pe poziţia a 10 în Superliga.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe a fost în 2021, într-un meci de play-out, care s-a încheiat cu victoria cu 2-1 a lui Poli Iaşi.