"Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV "Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0 VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0
VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri
Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB
Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV
U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe” U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe”

VIDEO | ”U” Cluj - Hermannstadt 3-1. ”Şepcile roşii”, prestaţie magistrală în duelul ardelenesc

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 21 iul 2024

Universitatea Cluj a câştigat pe teren propriu, 3-1, cu Hermannstadt, într-un meci din etapa a doua a Superligii.

Clujenii au deschis scorul repede, în minutul 7, prin Vladislav Blănuţă, lovitură de cap la centrarea lui Dan Nistor. Portarul oaspeţilor, Căbuz, a respins în corner lovitura de cap a lui Masoero, din minutul 14. După cinci minute, Raţă a centrat în careu şi balonul l-a lovit în mână pe Tiago Goncalves, iar arbitrul Horia Mladinovici a dictat penalti, după consultarea VAR. A transformat Nistor pentru 2-0 în minutul 20. Blănuţă a reuşit dubla în minutul 37, pentru ca Bejan să reducă din diferenţă în minutul 41 şi la pauză Universitatea Cluj a intrat cu avantaj de două goluri, scor 3-1.

Repriza secundă nu a mai avut ocazii importante şi clujenii s-au impus cu 3-1, trecând pe locul secund în clasament, cu 4 puncte. FC Hermannstadt ocupă locul 13, cu un singur punct.

VIDEO | ”U” Cluj - Hermannstadt 3-1 (Blănuţă 7, 39 Nistor 20-penalty / Bejan 41), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• ”U” Cluj: Gertmonas - Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu - Ov.Popescu, Bic - Raţă, Nistor, Tchassem - Blănuţă
  • Hermannstadt: Căbuz - Căpuşă, V. Găman, Bejan (cpt.), Goncalves - Balaure, Murgia, Biceanu, I.Stoica - R.Deaconu, Neguţ

Minutul 90+3: Final de meci! ”U” bate cu 3-1.

Minutul 72: Thiam scoate la Simion, însă reluare acestuia a trecut peste poartă.

Minutul 45+4: Pauză! ”U” Cluj conduce cu 3-1.

Minutul 41: GOL Hermannstadt! Bejan păcăleşte marcajul şi punctează cu capul, după un corner.

Minutul 39: GOL ”U” Cluj! Blănuţă reia în poartă din 5 metri. Reuşita anulată iniţiat este validată de VAR.

Minutul 24: Tchassem scoate pe 10 metri la Boboc, care reia cu latul peste poartă.

Minutul 19: GOL ”U” Cluj! Arbitrul dictează penalty, după consultarea VAR, ca urmare a unui henţ comis de Goncalves. Nistor transformă.

Minutul 14: Masoero trimite cu capul sub transversală. Căbuz scoate spectaculos.

Minutul 7: GOL ”U” Cluj! Nistor execută un corner, iar Blănuţă reia din 4 metri cu capul de lângă doi adversari.

---------------------------------------

„U” Cluj a debutat bine în noul sezon al Superligii. Ardelenii au reuşit să obţină un rezultat de egalitate pe terenul campioanei en-titre, FCSB, scor 1-1.

Hermannstadt a început şi ea sezonul cu o remiză. Sibienii au încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 0-0, împotriva Universităţii Craiova.

Hermannstadt nu a mai reuşit să se impună în faţa clujenilor din luna mai a anului 2022. De atunci, „U” Cluj a câştigat de 6 ori şi au fost înregistrate 2 rezultate de egalitate înetre cele două formaţii.

Ultima întâlnire a avut loc în sezonul trecut şi s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.