”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

VIDEO | Sabrina Ionescu, huiduită după ce a marcat un coş senzaţional la Paris

JO 2024 Publicat de Tudor Moisa pe 2 aug 2024

Echipa feminină de baschet a Statelor Unite ale Americii a învins reprezentativa Belgiei, scor 87-74, la Paris.

Partida a fost mai complicată decât se anticipa, jucătoarele Belgiei reuşind să menţină scorul strâns. Desprinderea finală s-a produs abia în al patrulea sfert, act câştigat de SUA cu scorul de 27-21.

Ultimul coş al duelului a fost înscris de la mare distanţă de Sabrina Ionescu, sportiva cu părinţi români. Imediat după reuşită, shooting guard-ul s-a descătuşat şi le-a făcut semn suporetrilor să tacă, moment în care publicul a început să o huiduie copios.

Sabrina Ionescu a înscris şase puncte, la care a adăugat cinci pase decisive. Cea mai bună marcatoare de la SUA a a fost colega Sabrinei de la New York Liberty, Breanna Stewart, care a înscris 26 de puncte. De asemenea, A'ja Wilson, MVP-ul ultimelor două sezoane în WNBA, a marcat 23 de puncte şi a recuperat mingea de 13 ori.

Pentru SUA urmează duelul cu Germania, decisiv pentru prima poziţie în grupă, iar Belgia va întâlni Japonia.