Valentin Mihăilă şi Dennis Man, puşi la zid deşi au oferit câte o pasă decisivă Valentin Mihăilă şi Dennis Man, puşi la zid deşi au oferit câte o pasă decisivă
VIDEO | Rapid - ”U” Cluj, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. „Sepcile Roşii” şi-au dublat avantajul VIDEO | Rapid - ”U” Cluj, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. „Sepcile Roşii” şi-au dublat avantajul
Un număr de 68 de echipaje vor lua startul TESS Rally Braşov - Ediţia 53 Un număr de 68 de echipaje vor lua startul TESS Rally Braşov - Ediţia 53
Ons Jabeur a anunţat că nu va mai evolua în acest sezon Ons Jabeur a anunţat că nu va mai evolua în acest sezon
A fost anunţată echipa României pentru turneul final BJK Cup! Cele cinci sportive alese de Horia Tecău A fost anunţată echipa României pentru turneul final BJK Cup! Cele cinci sportive alese de Horia Tecău
Louis Munteanu a spus că e mai inteligent decât fundaşii de la FCSB! Replica lui Dawa Louis Munteanu a spus că e mai inteligent decât fundaşii de la FCSB! Replica lui Dawa

VIDEO | FC Botoşani - Petrolul 0-2. Partida a fost decisă în prelungiri

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 1 sep 2024

Petrolul Ploieşti a învins în deplasare, scor 2-0, formaţia FC Botoşani, în etapa a opta din Superligă. Golurile au fost marcate în prelungirile meciului.

Meciul de la Botoşani nu a avut un ritm deosebit, cele două formaţii nebifând ocazii mari de gol. Petrolul a dat lovitura pe final. Mai întâi în minutul 90+4, când Fabricio Baiano a pasat şi Mihnea Rădulescu a deschis scorul, pentru ca după numai două minute Grozav să recupereze o minge în careu şi să marcheze la colţul lung. Petrolul s-a impus cu 2-0 şi este pe locul 4, cu 13 puncte, în timp ce FC Botoşani este pe 14, cu 6 puncte.

VIDEO | FC Botoşani - Petrolul 0-2 (Rădulescu 90+4, Grozav 90+6), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• FC Botoşani: Kukic - Matricardi, Şeroni, Miron, Adams - Ţigănaşu, Aldair - Bodişteanu, Florescu, Kaprof - E. Lopez
  • Petrolul: Zima - Ricardinho, Papp, Huja, Dumitriu - Keita, Jyry - Hanca - D. Radu, Grozav, Tudorie

Minutul 90+8: Final de meci! Petrolul bate cu 2-0.

Minutul 90+6: GOL Petrolul! Grozav îl dă la o parte pe Matricardi şi trage cu stângul.

Minutul 90+4: GOL Petrolul! Rădulescu reia din prima din 10 metri.

Minutul 90: Grozav bate o lovitură libe din lateral. Kukic a scos din nou în corner.

Minutul 88: Kukic prinde spectaculos o minge trimisă cu capul la rădăcina barei.

Minutul 87: Bratu bate la vinclu o lovitură liberă. Kukic a respins.

Minutul 63: Chică-Roşă marchează, da golul său e anulat pentru offside.

Minutul 54: Miron primeşte în 6 metri, dar trage peste poartă.

Minutul 45+5: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+4: Kaprof reia din alergare în braţele lui Zima.

Minutul 45+2: Ricardinho zguduie transversala cu un şut de la 25 de metri.

Minutul 45: Florescu trage cu latul din 17 metri. Mingea ce a prins pământul este scoasă în corner de Zima.

Minutul 29: Tudorie trage în portar din câţiva metri, apoi marchează pe respingere. Reuşita e anulată pentru offside.

Minutul 16: Kaprof este găsit în careu, dar şutul său din prima trece pe lângă.

Minutul 10: Bodişteanu trimite cu efect din afara careului. Mingea a trecut pe lângă.

-------------------------------

FC Botoşani vine după înfrângerea 3-0 cu CFR Cluj, din runda trecută, şi ajuns la a patra înfrângere din acest sezon, din primele şase meciuri. Moldovenii se află pe locul 14 înaintea startului etapei a 8-a, iar pe lângă cele patru înfrângeri au înregistrat şi două victorii.

De cealaltă parte, Petrolul se află pe locul 6 în clasament şi a ajuns la cinci meciuri consecutive fără înfrângere, având două victorii şi trei egaluri. Ploieştenii vin după egalul cu Oţelul, scor 0-0, din runda trecută şi speră să îşi continue seria de invincibilitate după meciul cu Botoşani.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii a avut loc sezonul trecut, în play-out, iar atunci moldovenii s-a impus cu 2-1.