Lovitură de imagine! Iosif Rotariu s-a înţeles cu un club din Superliga Lovitură de imagine! Iosif Rotariu s-a înţeles cu un club din Superliga
Campioana U BT Cluj încheie seria amicalelor cu un eşec, în deplasare, cu Bekiktaş

Un jucător în vârstă de 15 ani a murit în urma unei încăierări la un meci în Paraguay Un jucător în vârstă de 15 ani a murit în urma unei încăierări la un meci în Paraguay
Un important om de afaceri vrea să preia un club de tradiţie. ”Echipa este pe un drum bun” Un important om de afaceri vrea să preia un club de tradiţie. ”Echipa este pe un drum bun”
Patronul lui CFR Cluj a dezvăluit ce transferuri doreşte la iarnă. ”Să se poată dezvolta la noi” Patronul lui CFR Cluj a dezvăluit ce transferuri doreşte la iarnă. ”Să se poată dezvolta la noi”
Ben Yedder a scăpat de arestul preventiv în aşteptarea procesului pentru agresiune sexuală Ben Yedder a scăpat de arestul preventiv în aşteptarea procesului pentru agresiune sexuală

VIDEO | Farul - CFR Cluj 0-3. Ardelenii trec cu bine peste ratarea calificării în Conference League

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 1 sep 2024

CFR Cluj a câştigat clar în deplasare, 3-0, contra celor de la Farul Constanţa, într-un meci din etapa a opta a Superligii.

Clujenii au fost cei care au luat conducerea la Ovidiu, în minutul 27 al meciului, când Simao Rocha i-a pasat lui Deac şi acesta a înscris. Farul a cerut penalti în minutul 30, după ce Mihai Popescu a fost lovit de Kamara, în careu, dar Sebastian Colţescu nu a acordat nimic. CFR şi-a majorat avantajul în minutul 56, prin Leo Bolgado, în timp ce gazdele au replicat prin ocaziile lui Vînă, din minutele 47 şi 57. Doicaru a trimis în bară, în minutul 81, irosind o altă ocazie de gol a Farului, iar oaspeţii au marcat în minutul 90+2 pentru 3-0 scor final în favoarea lui CFR Cluj.

În clasament CFR este pe locul 4, cu 13 puncte. Farul se află pe 9, având 8 puncte.

VIDEO | Farul - CFR Cluj 0-3 (Deac 27, Bolgado 55, Korenica 90+3), LIVE la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Bălaşa, Marins, Cr. Ganea - Vînă, Dican, Grameni - Iancu, Rivaldinho, Grigoryan
  • CFR: M. Popa - Mogoş, Bolgado, Abeid, Rocha - Fica, Djokovic, Păun - Deac, L. Munteanu, Kamara

Minutul 90+6: Final de meci! CFR bate cu 3-0.

Minutul 90+3: GOL CFR! Korenica este găsit demarcat în careu, are timp să îşi facă mingea şi trage plasat.

Minutul 81: Stoian scoate excelent la Doicaru, dar şutul tânărului jucător a lovit bara.

Minutul 74: Şansă pentru Farul! Mingea trimisă de Grigoryan s-a scurs prin faţa porţii.

Minutul 55: GOL CFR! Fică execută un corner la prima bară, iar Bolgado profită de indeciziile lui Bălaşa şi Buzbuchi.

Minutul 47: Vînă primeşte în marginea careului şi trage peste.

Minutul 45+3: Pauză! CFR conduce cu 1-0.

Minutul 27: GOL CFR! Rocha trece elegant de un adversar şi scoate pe 6 metri la Deac, care reia din prima.

Minutul 22: Şansă mare pentru gazde! Ganea este găsit nemarcat pe 7 metri, dar trage peste poartă.

---------------------------------

Echipa pregătită de Gică Hagi nu a început convingătorul sezonul. Înaintea meciului de astăzi, Farul se află pe locul 9 cu 8 puncte strânse.

De partea cealaltă, CFR Cluj a acumulat 10 puncte şi se situează pe poziţia a şasea. Ardelenii nu au cel mai bun moral, după ce au pierdut fără drept de apel, scor 3-0, returul din Conference League cu Pafos.

În stagiunea precedentă, CFR Cluj a câştigat duelul din Gruia din sezonul regular, scor 3-1, iar partida de la Ovidiu s-a încheiat la egalitate, 1-1. În play-off, meciurile dintre cele două s-au încheiat cu scorul de 5-1. CFR s-a impus la Cluj, iar Farul pe teren propriu.