VIDEO | Atletico Madrid - Valencia 3-0. Trupa lui Diego Simeone a făcut recital cu ”liliecii” VIDEO | Atletico Madrid - Valencia 3-0. Trupa lui Diego Simeone a făcut recital cu ”liliecii”
VIDEO | Monza - Inter 1-1. Încă un pas greşit pentru campioana Italiei VIDEO | Monza - Inter 1-1. Încă un pas greşit pentru campioana Italiei
Gigi Becali confirmă că a vrut să mai aducă un jucător de la CFR Cluj: „Eu am vrut să îl iau” | VIDEO EXCLUSIV Gigi Becali confirmă că a vrut să mai aducă un jucător de la CFR Cluj: „Eu am vrut să îl iau” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | FC Argeş - Concordia Chiajna, astăzi, de la ora 16:00, în direct la Prima Sport 1! Trupa lui Dică vrea toate cele trei puncte VIDEO | FC Argeş - Concordia Chiajna, astăzi, de la ora 16:00, în direct la Prima Sport 1! Trupa lui Dică vrea toate cele trei puncte
VIDEO | Rapid - „U” Cluj, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Partidă de foc in Giuleşti VIDEO | Rapid - „U” Cluj, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Partidă de foc in Giuleşti
VIDEO | UTA - Hermannstadt, astăzi, de la ora 18:00, în direct la Prima Sport 1! Sibienii vor să continue seria bună de rezultate VIDEO | UTA - Hermannstadt, astăzi, de la ora 18:00, în direct la Prima Sport 1! Sibienii vor să continue seria bună de rezultate

VIDEO | Farul - CFR Cluj 0-3. Ardelenii trec cu bine peste ratarea calificării în Conference League

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 1 sep 2024

CFR Cluj a câştigat clar în deplasare, 3-0, contra celor de la Farul Constanţa, într-un meci din etapa a opta a Superligii.

Clujenii au fost cei care au luat conducerea la Ovidiu, în minutul 27 al meciului, când Simao Rocha i-a pasat lui Deac şi acesta a înscris. Farul a cerut penalti în minutul 30, după ce Mihai Popescu a fost lovit de Kamara, în careu, dar Sebastian Colţescu nu a acordat nimic. CFR şi-a majorat avantajul în minutul 56, prin Leo Bolgado, în timp ce gazdele au replicat prin ocaziile lui Vînă, din minutele 47 şi 57. Doicaru a trimis în bară, în minutul 81, irosind o altă ocazie de gol a Farului, iar oaspeţii au marcat în minutul 90+2 pentru 3-0 scor final în favoarea lui CFR Cluj.

În clasament CFR este pe locul 4, cu 13 puncte. Farul se află pe 9, având 8 puncte.

VIDEO | Farul - CFR Cluj 0-3 (Deac 27, Bolgado 55, Korenica 90+3), LIVE la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Bălaşa, Marins, Cr. Ganea - Vînă, Dican, Grameni - Iancu, Rivaldinho, Grigoryan
  • CFR: M. Popa - Mogoş, Bolgado, Abeid, Rocha - Fica, Djokovic, Păun - Deac, L. Munteanu, Kamara

Minutul 90+6: Final de meci! CFR bate cu 3-0.

Minutul 90+3: GOL CFR! Korenica este găsit demarcat în careu, are timp să îşi facă mingea şi trage plasat.

Minutul 81: Stoian scoate excelent la Doicaru, dar şutul tânărului jucător a lovit bara.

Minutul 74: Şansă pentru Farul! Mingea trimisă de Grigoryan s-a scurs prin faţa porţii.

Minutul 55: GOL CFR! Fică execută un corner la prima bară, iar Bolgado profită de indeciziile lui Bălaşa şi Buzbuchi.

Minutul 47: Vînă primeşte în marginea careului şi trage peste.

Minutul 45+3: Pauză! CFR conduce cu 1-0.

Minutul 27: GOL CFR! Rocha trece elegant de un adversar şi scoate pe 6 metri la Deac, care reia din prima.

Minutul 22: Şansă mare pentru gazde! Ganea este găsit nemarcat pe 7 metri, dar trage peste poartă.

---------------------------------

Echipa pregătită de Gică Hagi nu a început convingătorul sezonul. Înaintea meciului de astăzi, Farul se află pe locul 9 cu 8 puncte strânse.

De partea cealaltă, CFR Cluj a acumulat 10 puncte şi se situează pe poziţia a şasea. Ardelenii nu au cel mai bun moral, după ce au pierdut fără drept de apel, scor 3-0, returul din Conference League cu Pafos.

În stagiunea precedentă, CFR Cluj a câştigat duelul din Gruia din sezonul regular, scor 3-1, iar partida de la Ovidiu s-a încheiat la egalitate, 1-1. În play-off, meciurile dintre cele două s-au încheiat cu scorul de 5-1. CFR s-a impus la Cluj, iar Farul pe teren propriu.