Costel Gâlcă, distrus: ”Echipa este zero barat!”
OFICIAL | „U” Cluj a bătut palma cu un atacant de naţională care marchează pe bandă rulantă OFICIAL | „U” Cluj a bătut palma cu un atacant de naţională care marchează pe bandă rulantă
Selecţionerul Australiei a demisionat după startul slab al echipei în faza a treia a preliminariilor CM

Jannik Sinner a devenit ambasador al programului de voluntariat pentru Jocurile Olimpice de iarnă din 2026

Adi Petre a dezvăluit totul despre perioada petrecută la FCSB: „A venit domnul Becali în vestiar. Ştiam dinainte” Adi Petre a dezvăluit totul despre perioada petrecută la FCSB: „A venit domnul Becali în vestiar. Ştiam dinainte”
Fostul jucător de la FCSB a răbufnit după ultimele decizii luate de Gigi Becali: „Când vii în România eşti trist, îţi dai seama cât de mare e diferenţa” Fostul jucător de la FCSB a răbufnit după ultimele decizii luate de Gigi Becali: „Când vii în România eşti trist, îţi dai seama cât de mare e diferenţa”

VIDEO | Burnley - Manchester City 0-3! "Cetăţenii" se impun fără nicio problemă

Premier League Publicat de Ovidiu Neacşu pe 12 aug 2023

Campioana Angliei şi a Europei, Manchester City a învins vineri seara, în deplasare, scor 3-0, echipa Burnley FC, în meciul de deschidere pentru ediţia 2023-2024 a Premier League.

• Transmisiunile Premier League vă sunt oferite de Superbet.

Erling Haaland şi-a făcut din nou datoria, înscriind de două ori pe stadionul Turf Moor. Prima oară a făcut-o în minutul 4, din pasa lui Rodri, iar a doua oară a marcat în minutul 36, fructificând un assist venit de la Julian Alvarez. Scorul final a fost stabilit de Rodri, în minutul 75.

În prima repriză a meciului, Rico Lewis, jucătorul oaspeţilor, a fost lovit de o brichetă aruncată din tribună. Până la finalul meciului, clubul organizator, Burnley FC, a identificat autorul incidentului, l-a îndepărtat din tribună cu ajutorul poliţiei şi a postat un mesaj pe pagina oficială de Twitter, cerându-şi scuze pentru incident.

În minutul 90+4 a fost eliminat Anass Zaroury, de la Burnley, pentru o intrare foarte dură la Kyle Walker.

VIDEO | Burnley - Manchester City 0-3! Echipele de start:

• Burnley: Trafford - Roberts, O'Shea, Al Dakhil, Beyer - Koleosho, Berge, Cullen, Vitinho - Amdouni, Foster
  • Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Ake, Lewis - De Bruyne, Rodri - Silva, Alvarez, Foden - Haaland

Min. 90+8: Final de meci!

Min. 90+4: Burnley rămâne în 10 oameni!

Min. 75: GOL CITY! Rodri face 0-3 după o bâlbâială în careu!

Min. 36: GOL CITY! Deşi City joacă cu frâna de mână trasă, Haaland reuşeşte dubla!

Min. 4: GOL CITY! Lui Haaland i-au trebuit doar patru minute pentru a deschide scorul!

Min. 1: A început partida!

---------------

Manchester City debutează în noul sezon de Premier League, după ce a pierdut la loviturile de departajare trofeul FA Community Shield, în faţa lui Arsenal. Campioni ai Angliei pentru a treia oară consecutiv, ”cetăţenii” luptă în acest sezon pentru a-şi păstra supremaţia în ”Insulă”. Trupa lui Pep Guardiola vine după un sezon fabulos, încheiat cu o ”triplă” istorică: Premier League, Champions League şi FA Cup.

De cealaltă parte, Burnley nu putea avea un adversar mai greu în prima rundă din campionat. Formaţia nou-promovată s-a întors în Premier League, după ce a devenit campioană în Championship, cu 101 puncte adunate în 46 de etape. Vincent Kompany îşi va întâlni fosta echipă, la care a fost căpitan şi a jucat 360 de meciuri, din postura de antrenor.

Ultimul duel direct dintre cele două formaţii a fost în stagiunea trecută, în FA Cup, unde ”cetăţenii” s-au impus cu un zdrobitor 6-0.