"Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV "Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0 VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0
VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri
Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB
Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV
U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe” U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe”

VIDEO | All-Star Game istoric în WNBA! Arike Ogunbowale a câştigat meciul de una singură

Baschet Publicat de Tudor Moisa pe 21 iul 2024

Duminică dimineaţă a avut loc WNBA All-Star Game. Selecţionata Statelor Unite ale Americii, care va participa la Jocurile Olimpice, a pierdut în mod surprinzător cu o echipă formată din baschetbalistele străine şi care nu au prins lotul final. Scorul final a fost 117-109 pentru Team WNBA.

La finalul primei reprize, Team USA conducea, scor 54-52 şi nimeni nu se aştepta la ce a urmat. Arike Ogunbowale nu marcase niciun punct în prima repriză, dar situaţia s-a schimbat dramatic în a doua parte.

Jucătoarea de la Dallas Wings a marcat nu mai puţin de 34 de puncte în a doua repriză, mai multe decât toate coechipierele sale la un loc, care au înscris 31 de puncte!

Cele 34 de puncte marcate de Arike sunt cele mai multe din istoria WNBA All-Star Game. Mai mult decât atât, dacă ar fi înscris încă un punct, guard-ul ar fi egalat recordul de puncte marcate într-o repriză în toată istoria WNBA (All-Star Game, sezon regular, playoffs, Cupa Comisarului). Recordul este deţinut de Riquna Williams, care a marcat 35 de puncte într-o repriză în 2013.

A doua cea mai bună marcatoare de la Team WNBA a fost Gray (16 puncte), urmată de Ogwumike (14 puncte). Angel Reese, debutanta care deţine recordul de cele mai multe meciuri consecutive cu double-double, a înscris 12 puncte şi a recuperat mingea de 11 ori. Reese a devenit primul rookie din istorie care reuşeşte un double-double într-un All-Star Game. De asemenea, Caitlin Clark a oferit 10 pase decisive.

De la Team USA, Breanna Stewart, revenită după accidentare, a înscris 31 de puncte şi a recuperat mingea de 10 ori. A'ja Wilson, câştigătoarea ultimelor două trofee MVP, a marcat 22 de puncte.

Sabrina Ionescu a evoluat şi ea la Team USA şi a marcat 5 puncte, la care a adăugat 3 pase decisive şi 3 recuperări.

În mod evident, Arike Ogunbowale a câştigat titlul de MVP în All-Star Game.