VIDEO | O nouă seară spectaculoasă în Champions Legue! City şi Inter au dat-o la pace! PSG a luat 3 puncte după o mega gafă, iar Dortmund  a rezolvat meciul pe final! Scorul serii a fost înregistrat de Celtic VIDEO | O nouă seară spectaculoasă în Champions Legue! City şi Inter au dat-o la pace! PSG a luat 3 puncte după o mega gafă, iar Dortmund a rezolvat meciul pe final! Scorul serii a fost înregistrat de Celtic
AS Roma are un nou antrenor! Surpriză mare

Campionul ucrainean la box Oleksandr Usyk, reţinut la aeroportul din Cracovia Campionul ucrainean la box Oleksandr Usyk, reţinut la aeroportul din Cracovia
Miami Heat sprijină comunitatea haitiană după afirmaţiile şocante ale lui Donald Trump Miami Heat sprijină comunitatea haitiană după afirmaţiile şocante ale lui Donald Trump
VIDEO | Bologna - Şahtior Doneţk 0-0. Oaspeţii au ratat din penalty în prima repriză VIDEO | Bologna - Şahtior Doneţk 0-0. Oaspeţii au ratat din penalty în prima repriză
VIDEO | Sparga Praga - Salzburg 3-0. Cehii încep spectaculos faza principală VIDEO | Sparga Praga - Salzburg 3-0. Cehii încep spectaculos faza principală

VIDEO | A'ja Wilson a doborât unul dintre cele mai râvnite recorduri din WNBA

Baschet Publicat de Tudor Moisa pe 12 sep 2024

A'ja Wilson continuă să impresioneze. De două ori MVP şi aproape sigur câştigătoarea trofeului şi în acest sezon a doborât unul dintre cele mai râvnite recorduri.

Las Vegas Aces a câştigat duelul cu Indiana Fever, scor 86-75, în noaptea de miercuri spre joi. Cu 26.4 secunde rămase de jucat în prima repriză, A'ja Wilson a înscris două puncte şi a ajuns la 941 de puncte marcate în acest sezon, doborând astfel recordul deţinut de Jewell Loyd. Cele 941 de puncte înscrise de A'ja Wilson sunt cele mai multe marcate într-un sezon de o jucătoare.

”Se simte grozav pentru că acum oamenii vor înceta să mai vorbească despre asta. Părea că pur şi simplu persista, persista şi persista, aşa că mă bucur că am rezolvat. Nu vreau să sune clişeic când spun asta, dar nu aş fi reuşit nimic fără fiecare colegă de echipă de-a lungul drumului. Şi sunt atât de recunoscătoare că pot juca alături de femei altruiste. Ele dau totul în fiecare zi şi sunt ele însele, pure, şi asta iubesc cel mai mult. Coechipierele mele sunt inima echipei, ele mă fac să merg mai departe”, a declarat A'ja Wilson la finalul partidei.

Superstarul a marcat 27 de puncte în victoria obţinută de Las Vegas Aces şi a ajuns la borna 956 înscrise în tot sezonul. Cu patru meciuri rămase de disputat în sezonul regular, A'ja Wilson va deveni aproape sigur prima baschetbalistă care marchează cel puţin 1000 de puncte într-un sezon de WNBA.