VIDEO | Betis Sevilla – Atletico Madrid 1-0. Primul eşec stagional în La Liga pentru trupa lui Simeone VIDEO | Betis Sevilla – Atletico Madrid 1-0. Primul eşec stagional în La Liga pentru trupa lui Simeone
VIDEO | FCSB - Rapid 0-0, în direct la Prima Sport 1! Boupendza, ratare uriaşă VIDEO | FCSB - Rapid 0-0, în direct la Prima Sport 1! Boupendza, ratare uriaşă
VIDEO | Pierdere pentru Marius Şumudică în prima repriză a duelului cu FCSB. Un jucător a fost scos pe targă VIDEO | Pierdere pentru Marius Şumudică în prima repriză a duelului cu FCSB. Un jucător a fost scos pe targă
VIDEO | Inter Milano - Juventus Torino 4-4. ”Derby d’Italia” a fost epic VIDEO | Inter Milano - Juventus Torino 4-4. ”Derby d’Italia” a fost epic
Noul Rapid al lui Şumudică l-a băgat în sperieţi pe MM Stoica: „Am dezvoltat un complex! Putem avea probleme” | VIDEO EXCLUSIV Noul Rapid al lui Şumudică l-a băgat în sperieţi pe MM Stoica: „Am dezvoltat un complex! Putem avea probleme” | VIDEO EXCLUSIV
Mpetshi Perricard l-a învins în finală pe Ben Shelton şi a scris istorie la Basel Mpetshi Perricard l-a învins în finală pe Ben Shelton şi a scris istorie la Basel

Victorie istorică pentru fraţii Maior la prima ediţie a Raliului Vâlcii

Auto-Moto Publicat de Daian Cutu astăzi, 19:18

Fraţii Norbert Maior şi Francesca Maior au câştigat detaşat Raliul Vâlcii, ultima etapă a sezonului în Campionatul Naţional de Raliuri Betano 2024, devenind primii fraţi din istorie acestei discipline în România care câştigă o cursă în clasamentul general.

Pentru prima oară în carieră la bordul unui model de ultimă generaţie cu configuraţie Rally2, Norbert Maior (26 de ani) a preluat conducerea etapei de pe macadamul vâlcean încă de pe primii kilometri şi nu a mai cedat fotoliul de lider, câştigând 9 dintre cele 11 probe speciale desfăşurate.

Cu un timp total de 01:38:03,8, fraţii Maior (Citroen C3 Rally2) au fost mai rapizi cu un minut şi 23,2 secunde decât următorul echipaj clasat, format din Andrei Gîrtofan şi Doru Vraja (Skoda Fabia Rally2). Podiumul general a fost completat de Bogdan Cuzma şi Florin Dorca (Skoda Fabia Rally2), la peste 4 minute de câştigători.

Vicecampioni mondiali de juniori şi campioni europeni de juniori, cei doi fraţi originari din Braşov, dar stabiliţi la Cluj, acolo unde sunt legitimaţi la Napoca Rally Academy, se află la prima astfel de performanţă la nivel open. În trecut, aceştia şi-au asigurat victorii la toate clasele şi grupele posibile din campionat, dar cea mai bună clasare la general a fost locul 2, chiar la runda precedentă, organizată la Braşov.

„Trăim cel mai frumos moment al carierei noastre. Acum o lună am devenit vicecampioni mondiali de juniori, acum am câştigat prima noastră etapă naţională. E un vis şi sper să îl putem continua în sezonul viitor”, a spus Norbert Maior.

Norbert şi Francesca se află împreună în maşina de concurs din sezonul 2018, iar în timp au reuşit să impresioneze fanii motorsportului cu evoluţiilor lor spectaculoase şi clasările în top, deşi aproape de fiecare dată concurau pe modele cu configuraţie net inferioară.

Deja campion naţional absolut pentru a noua oară încă de acum două etape, Simone Tempestini a luat startul pe un Ford Fiesta Rally3, cu care concurase până acum chiar Maior, însă a fost nevoit să abandoneze la finalul probei speciale cu numărul 5 din cauza unor probleme tehnice.

Etapa de la Vâlcea a stabilit şi clasamentul final al Campionatului Naţional de Raliuri Betano. Simone Tempestini a încheiat pentru a noua oară din ultimii 10 ani pe locul 1, fiind urmat de Andrei Gîrtofan, pe 2, şi Norbert Maior, pe locul 3, care l-a depăşit în ultima etapă pe Bogdan Cuzma. Acesta din urmă rămâne însă cu titlul de campion la macadam.