Mihai Popescu, sancţionat după eliminarea din meciul cu Petrolul Mihai Popescu, sancţionat după eliminarea din meciul cu Petrolul
Soţii Resiga ajung la două victorii în Swift Cup. Titlul se decide la Vâlcea Soţii Resiga ajung la două victorii în Swift Cup. Titlul se decide la Vâlcea
Încă un club din Liga 2 are probleme mari. ”Este o situaţie foarte grea” Încă un club din Liga 2 are probleme mari. ”Este o situaţie foarte grea”
RFS, măcinată de accidentări înaintea meciului cu FCSB RFS, măcinată de accidentări înaintea meciului cu FCSB
Victoria cu Slobozia vine la pachet cu o primă mărită pentru rapidişti Victoria cu Slobozia vine la pachet cu o primă mărită pentru rapidişti
Comisia de Disciplină a sancţionat două cluburi după ultima etapă din Superliga Comisia de Disciplină a sancţionat două cluburi după ultima etapă din Superliga

SPECIAL | Ale noastre amintiri istorice: Vedetele de la United ţinute în şah la Bucureşti

Retro Sport Publicat de Tudor Moisa pe 11 aug 2023
Pe 11 august 2004, în urmă cu exact 19 ani, toată suflarea dinamovistă fierbea.
La Bucureşti venea Manchester United, iar dinamoviştii aveau un hop aproape imposibil de sărit în drumul spre grupele Champions League.

Dinamo intrase în competitie în turul al doilea preliminar, unde a întâlnit echipa slovacă Zilina. În tur, scorul a fost 0-1, graţie golului înscris în minutul 89 de Dănciulescu. Acelaşi Dănciulescu a marcat şi în retur într-o partidă decisă cu acelasi scor, 1-0.

Tragerea la sorţi pentru ultimul tur preliminar a avut loc pe 30 iulie 2004. În urna cu posibilii adversari ai "câinilor" se găseau echipe uriaşe: Real Madrid, Juventus, Manchester United, Liverpool sau Inter. Toată lumea spera totuşi la o tragere cu noroc, pentru că urna avea si adversari accesibili: Sparta Praga, Rosenborg, Paok Salonic sau Dinamo Kiev.
Sorţii nu au ţinut cu Dinamo, iar la Bucureşti urma să vină Manchester United.

Cristiano Ronaldo, Ruud Van Nistelrooy, Ryan Giggs şi Rio Ferdinand erau doar câteva din starurile aflate sub comanda lui Alex Ferguson.

Pe 11 august 2004, Dinamo a fost susţinută frenetic de 56.000 de oameni prezenţi pe stadionul "Lia Manoliu". Fundaşii Wes Brown, Rio Ferdinand şi Gabriel Heinze, împreună cu atacantul Van Nistelrooy erau accidentaţi, iar Sir Alex lăsase acasă unii jucători, printre ei şi Cristiano Ronaldo.

În acest context, Dinamo a inceput tare partida şi Dănciulescu a dat lovitura în minutul 9. United nu a intrat bine în meci, dar pe măsură ce meciul înainta, la fel creştea şi jocul prestat de formaţia engleză, iar Ryan Giggs a egalat cu opt minute înainte de pauză.
În repriza secundă, United s-a năpustit spre poarta apărată de Gaev.

Dacă elevii lui Ferguson nu au reuşit golul victoriei, până la urmă a făcut-o Angelo Alistar. Fundaşul a marcat în proprie poartă în minutul în minutul 70 şi astfel se încheia o seară potenţial istorică pentru dinamovişti. O seară în care Dinamo s-a ridicat la nivelul coloşilor din Manchester.