"Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV "Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0 VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0
VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri
Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB
Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV
U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe” U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe”

România o bate clar pe Ucraina şi câştigă europeanul de baschet U20, Divizia B

Baschet Publicat de Daian Cutu pe 21 iul 2024

Naţionala de baschet masculin tineret a României a câştigat duminică, la Piteşti, finala Campionatului European, Divizia B, după ce a învins reprezentativa Ucrainei, scor 80-58 (43-30), în prezenţa a peste 2.000 de fani şi a preşedintelui FIBA Europe. La ediţia din 2025, ambele echipe vor juca în Divizia A valorică a continentului.

După o evoluţie entuziasmantă şi în aplauzele a peste 2.000 de fani din Piteşti Arena, principalii marcatori tricolori au fost Bădălău 22 puncte, Oinaru 14, Lungu 10, Antonescu 8, Diaconescu 8, Şomăcescu 7.

La finală a asistat şi Jorge Garbajosa, preşedintele FIBA Europe, alături de Carmen Tocală, vicepreşedinte al forului continental şi preşedinte al FR Baschet.

România s-a calificat în sferturi din postura de lider al grupei D, cu patru victorii: 73-70 cu Estonia, 86-76 cu Georgia, 81-44 cu Albania, 91-81 cu Bulgaria. În sferturi, tricolorii au învins Ungaria, cu 94-62, iar în semifinale au dispus de Finlanda, cu 77-72.