Marius Şumudică, dezvăluiri de ultim moment despre transferul lui Denis Drăguş: „A semnat deja” Marius Şumudică, dezvăluiri de ultim moment despre transferul lui Denis Drăguş: „A semnat deja”
Au fost puse în vânzare biletele pentru partidele amicalele cu Bulgaria şi Liechtenstein Au fost puse în vânzare biletele pentru partidele amicalele cu Bulgaria şi Liechtenstein
Agentul lui Neil Lennon a făcut anunţul! Când este aşteptat tehnicianul nord-irlandez să ajungă în Giuleşti Agentul lui Neil Lennon a făcut anunţul! Când este aşteptat tehnicianul nord-irlandez să ajungă în Giuleşti
„Poate ajunge FCSB în faza grupelor Ligii Campionilor?”. Fostul mare jucător al „roş-albaştrilor” a dat un răspuns clar „Poate ajunge FCSB în faza grupelor Ligii Campionilor?”. Fostul mare jucător al „roş-albaştrilor” a dat un răspuns clar
Federaţia palestiniană a cerut suspendarea Israelului. Când va anunţa FIFA o decizie Federaţia palestiniană a cerut suspendarea Israelului. Când va anunţa FIFA o decizie
La 41 de ani, etiopianul Kenenisa Bekele a fost selecţionat pentru maratonul olimpic de la Paris La 41 de ani, etiopianul Kenenisa Bekele a fost selecţionat pentru maratonul olimpic de la Paris

Olympiakos produce o mare surpriză în semifinalele Conference League. Fiorentina s-a impus în celălalt meci

Conference League Publicat de Daian Cutu pe 3 mai 2024

Olympiakos Pireu a învins joi seara, în deplasare, scor 4-2, formaţia engleză Aston Villa, în prima manşă a semifinalelor Conference League.

Tot în semifinale, echipa italiană AC Fiorentina a trecut, pe teren propriu, scor 3-2, de gruparea belgiană Club Brugge.

Pe Villa Park, grecii au avut în El Kaabi un marcator redutabil. După nici o jumătate de oră, marocanul reuşise o dublă, în condiţiile în care gazdele au trecut de două ori pe lângă gol în primele 14 minute. Ayoub El Kaabi a deschis însă scorul în minutul 16, cu un gol care a avut nevoie de validarea VAR, şi a recidivat în minutul 29, când a pus pe tabelă un neaşteptat Aston Villa-Olympiakos 0-2.

Ollie Watkins a readus gazdele în meci, în minutul 45+1, pentru ca Moussa Diaby să semneze egalarea în minutul 52. După patru minute, însă, El Kaabi a transformat un penalti şi a readus oaspeţii în avantaj, marcând al 26-lea său gol în toate competiţiile stagionale. Santiago Hezze a stabilit scorul final în minutul 67, iar elevii lui Unai Emery au ratat şi un penalti, în minutul 84, prin Douglas Luiz, acesta trimiţând în bară.

La Florenţa, gazdele au deschis scorul în minutul 5, prin Sottil, dar belgienii au egalat în minutul 17, când Vanaken a marcat din penalti. Prima repriză s-a încheiat cu Fiorentina în avantaj, după golul lui Belotti, din minutul 37, iar oaspeţii au rămas în zece din minutul 61, când Onyedika a fost eliminat cu roşu direct. Şi în aceste condiţii însă Thiago a egalat, două minute mai târziu. Elevii lui Vincenzo Italiano au dat lovitura în minutul 90+1, prin Nzola, şi partida dintre AC Fiorentina şi Club Brugge s-a încheiat cu victoria echipei viola, 3-2.

Manşa a doua a semifinalelor se dispută pe 8 mai, la Bruges, şi pe 9 mai la Pireu