"Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV "Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0 VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0
VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri
Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB
Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV
U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe” U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe”

O echipă ce a jucat în acest sezon din Liga Campionilor e în pericol de retrogradare

Bundesliga Publicat de Daian Cutu pe 11 mai 2024

RB Leipzig a încheiat sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Werder Bremen. Într-un alt meci al etapei a 33-a, FC Koln a învins cu 3-2 pe Union Berlin, în deplasare, după ce gazdele au fost conduse cu 2-0.

La Leipzig, oaspeţii au deschis scorul în minutul 36, prin autogolul lui Nicolas Seiwald, iar gazdele au egalat în minutul 61, prin Benjamin Sesko. Deşi Simakan şi Openda au trecut pe lângă golul victoriei pentru fiecare din cele două combatante, tabela a rămas neschimbată şi meciul s-a terminat 1-1

La Koln, berlinezii au condus cu 2-0 în minutul 19. Robin Knoche a marcat primul gol al meciului, în minutul 15, pentru ca Volland sa transforme un penalti în minutul 19 şi scorul devenea 2-0 pentru Union. FC Koln a marcat în minutul 45, prin Florian Kainz, care a transformat un penalti obţinut de Timo Hubers. Însă gazdele aveau nevoie de victorie pentru a mai rămâne în cărţile evitării retrogradării şi Steffen  Tigges a egalat în minutul 87. Golul victoriei pentru gazde a venit în minutul 90+3, fiind înscris de Damion Downs.

În clasament, RB Leipzig e pe locul 4, cu 64 de puncte, în timp ce FC Koln e penultima, pe 17, cu 27 de puncte şi cu şanse de a intra la barajul pentru rămânerea în Bundesliga.

Union Berlin este în pericol. Cu o etapă înainte de final, formaţia ce a jucat în actuala stagiune din Liga Campionilor e la doar 1 punct de barajul de menţinere/retrogradare.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 33-a din Bundesliga:

RB Leipzig – Werder Bremen 1-1 (Sesko 61 / Seiwald 36 autogol);

Freiburg – Heidenheim 1-1 (Doan 29 / Sessa 38);

Borussia Monchengladbach - Eintracht Frankfurt 1-1 (Hack 9 / Ebimbe 35);

FC Koln – FC Union Berlin 3-2 (Kainz 45, Tigges 87, Downs 90+3 / Knoche 15, Volland 19).