”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Maccabi Tel Aviv - FCSB 0-1! Campioana en-titre obţine calificarea pe final de meci

Champions League Publicat de Tudor Moisa pe 31 iul 2024

FCSB s-a calificat, miercuri seară, în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, trecând în turul doi preliminar de Maccabi Tel Aviv. În tur, la Bucureşti, scorul a fost 1-1. Returul de la Budapesta a fost câştigat cu 1-0 de bucureşteni datorită unui gol marcat în minutul 90.

Reuşita care a adus calificarea FCSB îi aparţine lui Baeten.

Maccabi Tel Aviv - FCSB, 0-1 (Baeten '90)

• FCSB: Târnovanu - Creţu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Şut, Lixandru - Ştefănescu, Băluţă, Olaru - Miculescu
  • Rezerve: Vlad, Alhassan, Antwi, Baeten, Chiriceş, Edjouma, Haruţ, Kiki, Luis Phelippe, Musi, Panţîru, Popa
  • .
  • Maccabi Tel Aviv: Mishpati - Nachmias, Shlomo, Asante, Davidzada - Peretz, van Overeem, Kanichowsky - Addo, Biton, Zahavi
  • Rezerve: Amedi, Baltaxa, Bitton, Cohen, Farchi, Hozez, Jehezkel, Malede, Melika, Nawi, Niddam, Rosen

Minutul 90. GOOOOOLLL FCSB! Contraatac superb al FCSB-ului purtat de Luis Phelippe şi Daniel Popa, finalizat de Baeten!

Minutul 78. FCSB trece din nou pe lângă deschiderea scorului! Daniel Popa trimite cu capul pe lângă poartă!

Minutul 73 Prima ocazie pentru Maccabi! Târnovanu respinge şutul periculos al lui Zahavi!

Minutul 60. Ocazie pentru FCSB! Baeten îi centrează perfect lui Luis Phelippe, care nu reuşeşte să trimită cu capul!

Minutul 37. Uriaşă ocazie pentru FCSB! Darius Olaru trimite o rachetă, dar Mishpati are o intervenţie de zile mari şi respinge în bară!

Minutul 25. Marius Ştefănescu trimite pe jos din marginea careului, fără probleme pentru portarul lui Maccabi

Minutul 6. Ocazie mare pentru FCSB! David Miculescu trimite periculos din interiorul careului după o eroare a israelenilor, dar mingea se scurge pe lângă poartă!

Minutul 1. A început partida!

___________________________________________________________________________

Maccabi Tel Aviv a disputat doar două meciuri oficiale în actualul sezon: Supercupa Israelului, câştigată în faţa lui Maccabi Petach Tikva, scor 2-0 şi turul cu FCSB, încheiat la egalitate, scor 1-1.

FCSB are deja şase partide oficiale, dar a reuşit să se impună doar în faţa lui Virtus, scor 7-1 şi 4-0. În campionat, campioana României a dezamăgit şi a strâns doar două puncte în primele trei etape, deşi a întâlnit o nou promovată şi două formaţii care au evoluat în play-out.

Câştigătoarea duelului din această seară o va întâlni, aproape sigur, pe Sparta Praga în al treilea tur preliminar Champions League, iar pierzătoarea va da piept, în proporţie de 99%, cu Panevezys, în al treilea tur preliminar Europa League.