Rodrigo Bentancur riscă mai multe meciuri de suspendare, după remarci rasiste la adresa coechipierului său sud-coreean Heung-min Son

Rafael Nadal nu va participa la Laver Cup

Fostul antrenor al Cristinei Neagu, reacţie neaşteptată după anunţul de retragere al sportivei românce. „Interesul personal a fost primordial” | EXCLUSIV VIDEO Fostul antrenor al Cristinei Neagu, reacţie neaşteptată după anunţul de retragere al sportivei românce. „Interesul personal a fost primordial” | EXCLUSIV VIDEO
MM Stoica, poveste savuroasă despre Cristina Neagu: ”Era mai bună decât vreo 3 de la FCSB. Am văzut-o cum lovea mingea cu piciorul!” | VIDEO EXCLUSIV

Dinamo Bucureşti, debut cu victorie în Liga Campionilor, cu danezii de la Fredericia HK. David Popovici a fost în tribune Dinamo Bucureşti, debut cu victorie în Liga Campionilor, cu danezii de la Fredericia HK. David Popovici a fost în tribune
Fostul canotor australian Drew Ginn cere ajutor după ce i-au fost furate cele patru medalii olimpice

LASK Linz - FCSB 1-1. Totul se decide la retur

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 22 aug 2024

FCSB a remizat în deplasare, scor 1-1, cu echipa LASK Linz, într-un meci din prima manşă a play-off-ului Ligii Europa.

Au marcat Taoui ’34 pentru gazde şi Miculescu ‘45+2 pentru FCSB.

LIVE TEXT | LASK - FCSB 1-1 (Taoui 34 / Miculescu 45+2). Echipele de start:

• LASK Linz: Lawal - Bagarde, Ziereis, Smolcic, Bella - Harvath, V. Berisha - Usor, Zulj, Taoui - Ljubicic
  • FCSB: Târnovanu – Creţu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Şut, Edjouma – Băluţă, Olaru, Miculescu - D. Popa

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 89: Replica vine de la Popescu, care însă reia fără probleme pentru portar.

Minutul 87: Berisha caută colţul scurt şi zguduie transversala.

Minutul 75: Portarul lui LASK are o intervenţie excelentă la şutul lui Octavian Popescu din 7 metri.

Minutul 55: Olaru solicită penalty, dar arbitrul nu acordă nimic.

Minutul 45+4: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 45+2: GOL FCSB! Miculescu reia cu capul din 6 metri în poartă centrearea lui Creţu.

Minutul 34: GOL LASK! Taoui reia din faţa porţii o fază perfect lucrată.

Minutul 21: Usor trage în forţă din marginea careului mic mult peste.

Minutul 11: Taoui trage de la distanţă puţin pe lângă poartă.

-----------------------------

FCSB vine după înfrângerea surprinzătoare din Superliga, 1-0 acasă, cu Poli Iaşi şi după eliminarea din play-off-ul Champions League, unde Sparta Praga s-a impus cu 4-3 la general. „Roş-albaştrii” sunt calificaţi în Conference League, dar îşi doresc să ajungă în cea de-a doua competiţie europeană.

De cealaltă parte, LASK vine după două înfrângeri în campionatul Austriei, 2-1 cu Altach şi 1-0 cu Salzburg şi se află pe locul 9 după primele 3 etape. Austrieci sunt la primul meci european din acest sezon.

Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară într-un meci amical la începutul lui 2024, în care FCSB s-a impus cu 3-1.