MM Stoica ştie cine se bate la play-off. Surpriză mare: ”Eu am spus din etapa a doua. Confirmă!”  | VIDEO EXCLUSIV
MM Stoica ştie cine se bate la play-off. Surpriză mare: ”Eu am spus din etapa a doua. Confirmă!” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Rapid - ”U” Cluj, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. „Sepcile Roşii” şi-au dublat avantajul VIDEO | Rapid - ”U” Cluj, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. „Sepcile Roşii” şi-au dublat avantajul
Valentin Mihăilă şi Dennis Man, puşi la zid deşi au oferit câte o pasă decisivă Valentin Mihăilă şi Dennis Man, puşi la zid deşi au oferit câte o pasă decisivă
Un număr de 68 de echipaje vor lua startul TESS Rally Braşov - Ediţia 53 Un număr de 68 de echipaje vor lua startul TESS Rally Braşov - Ediţia 53
Ons Jabeur a anunţat că nu va mai evolua în acest sezon Ons Jabeur a anunţat că nu va mai evolua în acest sezon
A fost anunţată echipa României pentru turneul final BJK Cup! Cele cinci sportive alese de Horia Tecău A fost anunţată echipa României pentru turneul final BJK Cup! Cele cinci sportive alese de Horia Tecău

Federaţia de Haltere din Republica Moldova contestă decizia arbitrilor în cazul lui Marin Robu

JO 2024 Publicat pe 10 aug 2024

Federaţia de Haltere din Republica Moldova (FHM) va contesta decizia arbitrilor cu privire la evoluţia halterofilului Marin Robu la Jocurile Olimpice de la Paris. Potrivit FHM, sportivul ar fi trebuit să se claseze pe locul III, la categoria 89 kilograme, anunţă newsmaker.md.

„FHM va contesta decizia arbitrilor! Marin Robu a completat prima probă – smuls, în limitele categoriei de până la 89 kg, ridicând – 175 kg şi astfel, obţinând locul 3 în clasamentul provizoriu şi locul 2 la proba aruncat, ridicând 208 kg! Cu un total de 383 kg, Marin s-a clasat pe locul 3, dar din păcate, arbitrii au acordat o ridicare greşită concurentului direct şi locul 3, respectiv medalia de bronz a fost oferită sportivului italian”, a transmis FHM.

Proba de haltere la categoria de greutate 89 kg a avut loc vineri seară, iar Marin Robu, care a concurat la această probă sportivă, a ridicat în total 383 kg. Acesta s-a clasat pe locul IV.

Republica Moldova are în palmares patru medalii de la Olimpiada de la Paris. Judoka Denis Vieru şi Adil Osmanov şi canoistul Serghei Tarnovschi au adus câte o medalie de bronz, iar luptătoarea Anastasia Nichita una de argint.