”Mi-l cere multă lume din străinătat”. Ar putea fi următoarea lovitură pe care o dă Gică Hagi ”Mi-l cere multă lume din străinătat”. Ar putea fi următoarea lovitură pe care o dă Gică Hagi
Verstappen, sancţionat cu „muncă de interes public” după ce a înjurat

VIDEO | Chindia - Ceahlăul 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start VIDEO | Chindia - Ceahlăul 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start
Campioana en titre Iga Swiatek s-a retras de la China Open din motive personale

Fosta campioană din Superligă, datorii de 60 de milioane de euro: ”De când am venit eu s-a vorbit mereu de insolvenţă!”

Stranierii U21 şi U20 convocaţi pentru acţiunile din luna octombrie ale naţionalelor Stranierii U21 şi U20 convocaţi pentru acţiunile din luna octombrie ale naţionalelor

FCSB - LASK Linz 1-0. Geniul lui Olaru o duce pe FCSB în Europa League

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 29 aug 2024

FCSB a câştigat pe teren propriu, scor 1-0, cu formaţia austriacă LASK Linz, şi s-a calificat pe tabloul principal al Ligii Europa.

Bucureştenii au dominat startul partidei de pe stadionul Steaua, apoi Ziereis a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă, în minutul 10. Adil Taoui a şutat şi el în minutul 15, iar gazdele au replicat prin ocazia lui David Miculescu, din minutul 43, când bucureşteanul a trimis pe paortă şi Siebenhandl a respins. Goalkeeperul oaspeţilor a prins şi şutul lui Florin Tănase, din minutul 45 şi la cabine s-a intrat cu scor alb.

După pauză FCSB a controlat meciul, dar nu a reuşit să concretizeze decât în minutul 90+2, când Darius Olaru a pătruns pe stânga, a şutat dintr-un unghi imposibil şi a înscris golul unei calificări aşteptate de şase ani, de când FCSB a jucat ultima oară în grupele Ligii Europa.

LIVE TEXT | FCSB - LASK Linz 1-0 (Olaru 90+3). Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu – Creţu, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Şut, Alhassan, Olaru, Băluţă, Miculescu – Tănase
  • LASK: Siebenhandl – Bogarde, Ziereis, Stojkovic, Bello – Talovierov, Berisha, Taoui, Horvath, Usor – Ljubicic

Minutul 90+7: Final de meci! FCSB bate cu 1-0.

Minutul 90+3: GOL FCSB! Olaru a pătruns în careu şi a reluat din unghi sub transversală.

Minutul 83: Popa a reluat dintr-o poziţie bună, dar apărarea austriecilor a salvat providenţial.

Minutul 63: Olaru a centrat în careu la Creţu, dar fundaşul lui FCSB a tras în afara careului.

Minutul 52: Usor a reuluat peste poartă.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45: Tănase a fost găsit în careu, dar a reluat moale, fără emoţii pentru portar.

Minutul 40: Tănase a cerut penalty, dar arbitrul nu a dictat nimic.

Minutul 15: Târnovanu a salvat în corner la mingea trimisă în forţă de Taoui.

Minutul 10: Ziereis a trimis cu capul pe lângă o minge din corner.

---------------------------------

FCSB vine după înrângerea din Superliga de pe terenul celor de la FC Hermannstadt, scor 2-0. „Roş-albaştri” pleacă favoriţi înaintea acestui duel, având în vedere că vor juca acasă în faţa fanilor, chiar dacă forma din campionat nu se ridică la nivelul aşteptărilor, acolo unde campioana en-titre este pe penultimul loc, cu 5 puncte după 6 etape.

Nici LASK Linz nu stă mai bine în campionat. Austriecii au obţinut doar 3 puncte în primele etape, ocupând locul 10. În ultima etapă, LASK Linz a fost învinsă în deplasare de Austria Viena, scor 2-1.

Rezultatul meciului tur a fost 1-1.