VIDEO | AS Roma – Juventus Torino 1-1. Derby-ul rundei din Serie A s-a  terminat indecis VIDEO | AS Roma – Juventus Torino 1-1. Derby-ul rundei din Serie A s-a terminat indecis
”Suntem departe”. Claudiu Petrila, discurs fără menajamente cu privire la situaţia de la Rapid ”Suntem departe”. Claudiu Petrila, discurs fără menajamente cu privire la situaţia de la Rapid
VIDEO | CFR Cluj - Rapid 3-2. A fost spectacol de zile mari la revenirea lui Dan Petrescu VIDEO | CFR Cluj - Rapid 3-2. A fost spectacol de zile mari la revenirea lui Dan Petrescu
Sezon de vis pentru Andrei Rublev! Rusul a câştigat Mastersul de la Madrid Sezon de vis pentru Andrei Rublev! Rusul a câştigat Mastersul de la Madrid
A murit fostul selecţioner de legendă al Argentinei, Cesar Luis Menotti A murit fostul selecţioner de legendă al Argentinei, Cesar Luis Menotti
Mesaj clar transmis de Marius Şumudică, după ce Dan Şucu a anunţat că îl vrea pe Mircea Lucescu în Giuleşti: „O lovitură” | EXCLUSIV Mesaj clar transmis de Marius Şumudică, după ce Dan Şucu a anunţat că îl vrea pe Mircea Lucescu în Giuleşti: „O lovitură” | EXCLUSIV

Dramă în Cupa Angliei! United a condus cu 3-0 o formaţie din liga a doua, apoi a fost egalată, dar s-a impus la penalty-uri

Fotbal Internațional Publicat de Daian Cutu pe 21 apr 2024

Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar, United a condus cu 3-0 şi a fost egalată.

A doua semifinală a Cupei Angliei, de pe Wembley, părea jucată în minutul 58, atunci când trupa lui ten Hag conducea cu 3-0. McTominay a deschis scorul în minutul 23, Harry Maguire a făcut 2-0 în minutul 45+1, iar Bruno Fernandes a înscris în minutul 58 pentru 3-0.

Însă echipa de ligă secundă Coventry City nu a renunţat la luptă, Managerul Mark Robins a efectuat trei schimbări în minutul 63 şi efectul s-a văzut pe tabelă. Nou intratul Tavares a pasat şi Simms a înscris în minutul 71, apoi O’Hare a redus diferenţa la un singur gol, în minutul 79, iar Haji Wright a egalat, din penalti, în minutul 90+5.

S-a intrat în prelungiri, unde Coventry a avut un gol anulat de VAR, la Torp, în minutul 120+3, şi calificarea s-a decis la lovituri de departajare.

Portarul lui Coventry, Bradley Collins, a apărat lovitura lui Casemiro, dar Manchester United a transformat apoi toate cele patru penalti-uri rămase, prin Dalot, Eriksen, Bruno Fernandes şi Hojlund, în timp ce Coventry a ratat prin O’Hare şi Sheaf, iar United s-a impus cu 4-2, mergând în finala Cupei Angliei, unde va juca împotriva concitadinei Manchester City.