”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Am aflat schimbările pe care le va face Edi Iordănescu în echipa de start | EXCLUSIV

Echipa nationala Publicat de Tudor Moisa pe 23 iun 2024

România a pierdut meciul cu Belgia, scor 2-0, sâmbătă seară. În urma acestui rezultat, selecţionata pregătită de Edi Iordănescu se afla în continuare pe primul loc, dar toate echipele din grupă au acelaşi punctaj.

Marele semn de întrebare este nivelul fizic la care se află jucătorii noştri, după două meciuri solicitante în care selecţionerul a folosit aceeaşi 10 titulari. Singura schimbare a fost în flancul stâng, acolo unde Mihăilă a fost pe teren din primul minut sâmbătă, după ce luni titular a fost Coman.

Aurel Ţicleanu a fost trimis de Edi Iordănescu să facă raportul meciului dintre Slovacia şi Ucraina. Fostul mare jucător a fost prezent în studioul emisiunii Euro Show şi a dezvăluit schimbările pe care le va face selecţionerul. Ţicleanu a dat de înţeles că Sorescu ar urma să fie titular în locul lui Bancu, Coman în locul lui Mihăilă şi ar mai putea interveni schimbări şi în alte zone ale flancurilor. Foarte probabil, dacă Edi va schimba toţi jucătorii din flancuri, Ianis Hagi şi Mogoş ar urma să înceapă în locul lui Man şi a lui Raţiu.

"Selecţionerul şi staff-ul lui cred că vor acţiona în sensul ăsta.(n.r. probleme fizice). Dacă nu vi cu schimbări într-un meci cu Slovacia ... Slovacia este o echipă în care toţi 10 aleargă cu o organizare de joc extraordinară.

La al doilea meci poţi să vi, dar la al treilea meci este foarte greu să vi cu acelaşi grup. În flancuri consumul de energie este enorm, este mult mai mare. Jucătorii din centru joacă puţin mai poziţional, jocul se desfăşoara mai mult în plan mental.

La stânga, cu Bancu, avem o problemă, nu avem un fundaş stânga de meserie. Intrarea lui Sorescu eu aşa am citit-o. Edi i-a dat câteva minute pentru orientare, pentru acomodare. Faptul că Mihăilă nu a fost schimbat, eu aşa o văd (n.r. că nu va juca cu Slovacia). Sau mai clar, neintrarea lui Coman aşa o văd", a declarat Aurel Ţicleanu la Prima Sport.

Echipa probabilă a României cu Slovacia: Niţă - Mogoş, Drăguşin, Burcă, Sorescu - R. Marin, M. Marin - Hagi, Stanciu, Coman - Drăguş.