VIDEO | Seara de CL a început promiţător! Florian Wirtz, execuţie perfect plasată în poarta celor de la Feyenoord VIDEO | Seara de CL a început promiţător! Florian Wirtz, execuţie perfect plasată în poarta celor de la Feyenoord
Juventus l-a găsit pe noul Del Piero! "Execuţia cam pare a lui" | VIDEO EXCLUSIV Juventus l-a găsit pe noul Del Piero! "Execuţia cam pare a lui" | VIDEO EXCLUSIV
“Vin cu ambiţia de a da totul pentru echipă”. Răzvan Sava, prezentat cu întârziere de Udinese “Vin cu ambiţia de a da totul pentru echipă”. Răzvan Sava, prezentat cu întârziere de Udinese
LIVE VIDEO | Spectacolul din Champions League se vede la Prima Sport! Start nebun în primele două meciuri ale zilei LIVE VIDEO | Spectacolul din Champions League se vede la Prima Sport! Start nebun în primele două meciuri ale zilei
FCSB, şanse foarte mari să fie depunctată! FCSB, şanse foarte mari să fie depunctată!
VIDEO | FC Bihor - Steaua 0-1. ”Militarii” sunt sus în clasament şi fără drept de promovare VIDEO | FC Bihor - Steaua 0-1. ”Militarii” sunt sus în clasament şi fără drept de promovare

Adrian Mutu propune un jucător pentru formula de start a celor de la FCSB. ”Are un plus de fantezie şi tehnică faţă de Şut şi Lixandru”

FCSB Publicat de Daian Cutu pe 14 aug 2024

FCSB a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (3-0), de echipa cehă Sparta Praga, în manşa secundă a turului trei preliminar.

Marţi, pentru FCSB au marcat Olaru, în minutul 60, şi Edjouma, în minutul 85, în timp ce pentru Sparta Praga au înscris Birmancevic (13, 28) şi Haraslin (37). În tur, scorul a fost egal, 1-1.

Tehnicianul Adrian Mutu a analizat partida şi a punctat faptul că Malcom Edjouma ar fi trebuit titularizat în zona mediană. Francezul a marcat golul de 3-2 şi a reaprins speranţele campioanei României în ultimele minute.

”În repriza a doua lucrurile au stat diferit, FCSB nu avea nimic de pierdut, s-a avântat peste ei şi a făcut un joc bun. Olaru s-a trezit şi el în repriza a doua şi a făcut un joc extraordinar, băieţii au intrat bine la pauză.

Edjouma este un jucător care are un plus de fantezie şi tehnică faţă de Şut şi Lixandru, care sunt mijlocaşi liniari, foarte defensivi, cu care nu poţi să construieşti. Unul dintre ei ar putea să fie la mijlocul terenului, să dea o siguranţă defensivei.

Îmi aduc aminte că Edjouma a fost decisiv pentru FCSB în multe meciuri înainte să plece în Italia. Cei doi nu cred că au 10 goluri în ultimele campionate. Ai un plus cu el la fazele fixe, primul gol mi s-a părut un gol uşor primit de FCSB.

Edjouma aduce un plus în defensivă, dar şi pe ofensivă. Cred că ar merita această şansă, este un jucător care are o calitate în plus faţă de cei doi. Cu siguranţă s-a greşit echipa. Aş fi mers pe aceeaşi formulă, aşa cum spunea şi Gigi Becali.

Spunem lucrul ăsta pentru că am văzut o primă repriză foarte slabă, dar este un fapt. Băieţii care au intrat în repriza a doua au jucat bine, poate mai puţin Baba Alhassan. Baba Alhassan juca în Liga 2 în urmă cu patru ani, în urmă cu doi ani juca la o echipă care se lupta la salvarea de la retrogradare, iar acum se bate la play-off-ul Champions League”,