”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

A dat un dunk peste LeBron, iar acum e aproape de revenirea în NBA

Baschet Publicat de Tudor Moisa pe 18 aug 2024

Guerschon Yabusele a făcut un turneu olimpic foarte bun, iar acum este aproape de revenirea în NBA.

Francezul a marcat 22 de puncte în sfertul de finală cu Canada, 17 în semifinala cu Germania şi 20 în finala cu Statele Unite ale Americii. De asemenea, baschetbalistul a devenit viral după ce a dat un dunk peste LeBron James în meciul pentru medalia de aur.

Acum, Yabusele este la un pas de revenirea în NBA. Conform jurnalistului Shams Charania (The Athletic), power forward-ul se află în negocieri avansate cu Philadelphia 76ers.

Yabusele a fost selectat de Boston Celtics cu alegerea numărul 16, în draft-ul din 2016. După doi ani petrecuţi la actuala campioană din NBA, perioada în care a avut şi mai multe meciuri la Maine Red Claws, formaţia din G League afiliată lui Celtics, Yabusele a părăsit liga de baschet nord-americană.

Din 2021, francezul evoluează la Real Madrid, iar pe lângă Boston Celtics a mai fost legitimat la Chorale Roanne, Rouen Metropole, Shanghai Sharks, Nanjing Monkey Kings şi ASVEL.