Nice a umilit-o pe Saint-Etienne în Ligue 1. A fost 6-0 la pauză! Nice a umilit-o pe Saint-Etienne în Ligue 1. A fost 6-0 la pauză!
VIDEO | Dorinel Munteanu, iureş la flash-interviu. ”Poate trebuia să fiu şi mai dur” VIDEO | Dorinel Munteanu, iureş la flash-interviu. ”Poate trebuia să fiu şi mai dur”
Bogdan Cosmescu i-a răspuns lui Dorinel Munteanu! "Nu înţelege" | VIDEO EXCLUSIV
A văzut gestul lui Dorinel Munteanu şi a reacţionat! "Am devenit şi foarte sensibili" | VIDEO EXCLUSIV A văzut gestul lui Dorinel Munteanu şi a reacţionat! "Am devenit şi foarte sensibili" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | ”Îmi place să jucăm un fotbal frumos”. Zeljko Kopic continuă seria excelentă VIDEO | ”Îmi place să jucăm un fotbal frumos”. Zeljko Kopic continuă seria excelentă
”Suntem obişnuiţi”. Jucătorul Oţelului a reacţionat după ce a fost luat de guler în timpul meciului de antrenor ”Suntem obişnuiţi”. Jucătorul Oţelului a reacţionat după ce a fost luat de guler în timpul meciului de antrenor

22 iunie

Echipa nationala Publicat de Tudor Moisa pe 21 iun 2024

România a debutat cu dreptul la Campionatul European. Selecţionata pregătită de Edi Iordănescu a spulberat Ucraina, scor 3-0.

Sâmbătă, 22 iunie, de la ora 22:00, România va da piept cu Belgia. La finalul celor 90 de minute, naţionala noastră ar putea fi deja calificată în optimi. Totuşi, în funcţie şi de rezultatul partidei dintre Ucraina şi Slovacia, am putea asista la un scenariu de infarct: toate cele patru combatante ar avea trei puncte.

Coincidenţă sau nu, România va juca pentru a treia oară pe data de 22 iunie la un turneu final. Precedentele două meciuri care au avut loc pe această dată au fost diametral opuse.

22 iunie 1994

La fel ca acum, România a început senzaţional turneul final. Atunci, naţionala pregătită de tatăl lui Edi, Anghel Iordănescu, învingea Columbia, scor 3-1, la Campionatul Mondial din America.

Pe 22 iunie, "tricolorii" au dat piept cu Elveţia, iar optimismul era la cote maxime în rândul echipei şi al suporterilor. A urmat o înfrângere dureroasă, scor 4-1. Partea bună este că naţionala noastră, condusă de Gică Hagi din teren, s-a regrupat şi a ajuns până în sferturi ... sau mai bine zis, la o respingere de semifinale.

22 iunie 1998

Peste patru ani, România a jucat din nou pe 22 iunie. Tot după o victorie cu Columbia şi tot la un Campionat Mondial. De data această, România a ieşit câştigătoare, scor 2-1. Victima "Generaţiei de Aur" a fost Anglia.

Acum, pe 22 iunie 2024, "tricolorii" vor intra din nou pe teren. Meciul cu Belgia se joacă la un Campionat European, nu la unul Mondial, dar este de o importanţă majoră pentru "Generaţia de Suflet". Coincidenţă sau nu, venim din nou după o victorie în faţa unui adversar a cărui drapel conţine culorile galben şi albastru.

Până acum, coincidenţele dintre "Generaţia de Aur" şi "Generaţia de Suflet" nu au încetat să apară. Indiferent de deznodământul meciului de sâmbătă, important este să ajungem cel puţin până acolo unde am ajuns în 1998 ... sau în 1994 ... sau şi mai departe.