VIDEO | Meciul dintre Ucraina şi Georgia a fost întrerupt VIDEO | Meciul dintre Ucraina şi Georgia a fost întrerupt
EXCLUSIV | Jucătorul care nu ar fi fost convocat dacă Mihai Lixandru nu se accidenta EXCLUSIV | Jucătorul care nu ar fi fost convocat dacă Mihai Lixandru nu se accidenta
EXCLUSIV | Mihai Stoica a reacţionat după ce a auzit declaraţiile lui Mircea Lucescu despre Daniel Bîrligea EXCLUSIV | Mihai Stoica a reacţionat după ce a auzit declaraţiile lui Mircea Lucescu despre Daniel Bîrligea
LIVE VIDEO | Spectacolul din Nations League se vede la Prima Sport! Bosnia - Germania şi Ungaria - Olanda se joacă acum LIVE VIDEO | Spectacolul din Nations League se vede la Prima Sport! Bosnia - Germania şi Ungaria - Olanda se joacă acum
Mihai Stoica crede că Louis Munteanu nu a fost cel mai bun jucător de pe teren în meciul câştigat de România U21 Mihai Stoica crede că Louis Munteanu nu a fost cel mai bun jucător de pe teren în meciul câştigat de România U21
Este Daniel Bîrligea prea slab pentru naţionala României? Declaraţia interesantă dată de Mircea Lucescu Este Daniel Bîrligea prea slab pentru naţionala României? Declaraţia interesantă dată de Mircea Lucescu

VIDEO | Unirea Dej – Poli Iaşi 0-0. Ardelenii au avut gol anulat contra proaspăt promovatei în Superliga

Liga II Publicat de Daian Cutu pe 15 mai 2023

Unirea Dej a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut pe teren propriu, în compania echipei Poli Iaşi, în etapa a noua, penultima din play-off-ul Ligii a II-a.

În clasament, Poli Iaşi este lider, cu 57 de puncte, iar Unirea Dej este pe 5, cu 40 de puncte.

Poli Iaşi şi-a asigurat deja promovarea în Superliga.

VIDEO | Unirea Dej – Poli Iaşi 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Unirea Dej: Răilean – Maftei, Pop, Chira, Gît – Cătinean – Cocian, Matis – Blad, Fulga, Pop
  • Poli Iaşi: Ailenei – Martac, Lică, Tincu, Ştefanovici – Itu, Cristea, Ion – Dumitru, Hlistei, Musi

Minutul 90+3: Fluier final! Se termină 0-0.

Minutul 79: Cocian execută lung o lovitură liberă. Pop reia cu capul în poartă din 6 metri, dar reuşita este anulată pentru offside.

Minutul 67: Cocian îl vede puţin ieşit pe portarul Ailenei şi trimite din afara careului. Mingea loveşte bara transversală.

Minutul 55: Şansă mare pentru Dej. Fulga păcăleşte defensiva adversă, dar reia modest, mult pe lângă poartă, din poziţie de singur cu portarul.

Minutul 50: Incomodat de un adversar, Fulga nu prinde cadrul porţii din 3 metri, după un balon centrat pe jos.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

-----------------------------------------

Ardelenii şi-au propus să obţină a doua victorie în play-off, chiar în faţa celei mai puternice echipe din liga secundă. Iar dacă se ţine cont că în tur, în play-off, Unirea Dej a rezistat eroic în Copou şi a remizat, 0-0, ba chiar putea să plece cu cele 3 puncte, nimic nu pare imposibil.

Cele două echipe s-au întâlnit şi în sezonul regular, când Unirea Dej a fost revelaţia ligii secunde. Atunci, Poli Iaşi s-a impus în deplasare, scor 2-1. Cuy o victorie azi, ardelenii s-ar apropia de un loc de baraj ce părea o misiune imposibilă, cu doar o etapă în urmă.

Înaintea meciului direct, Poli Iaşi e pe primul loc şi e virtual promovată. Trupa pregătită de Leo Grozavu are 56 de puncte. În schimb, Unirea Dej e pe locul 5, penultimul în play-off şi are 39 de puncte.