VIDEO | Francesco Bagnaia a câştigat cursa sprint de la Marele Premiu al Japoniei. Pedro Acosta a condus, dar a căzut pe final VIDEO | Francesco Bagnaia a câştigat cursa sprint de la Marele Premiu al Japoniei. Pedro Acosta a condus, dar a căzut pe final
VIDEO | Metaloglobus - FC Argeş, în direct la Prima Sport 1. Piteştenii au deschis scorul VIDEO | Metaloglobus - FC Argeş, în direct la Prima Sport 1. Piteştenii au deschis scorul
Monica Niculescu şi Gabriela Ruse s-au calificat în finala de dublu, la turneul de categorie WTA 125 de la Hong Kong Monica Niculescu şi Gabriela Ruse s-au calificat în finala de dublu, la turneul de categorie WTA 125 de la Hong Kong
Gigi Becali nu stat pe gânduri! 7 schimbări în primul 11 pentru FCSB – Gloria Buzău. Cum arată echipa de start Gigi Becali nu stat pe gânduri! 7 schimbări în primul 11 pentru FCSB – Gloria Buzău. Cum arată echipa de start
Nneka Onyejekwe şi-a anunţat încheierea carierei, după 23 de ani de performanţe Nneka Onyejekwe şi-a anunţat încheierea carierei, după 23 de ani de performanţe
Convocare surprinzătoare în naţionala Italiei! Fiul legendarului jucător, pentru prima oară în „Squadra Azzurra” Convocare surprinzătoare în naţionala Italiei! Fiul legendarului jucător, pentru prima oară în „Squadra Azzurra”

VIDEO | UBT Cluj - Ratiopharm Ulm 86-75. Campioana României mai bifează o victorie de răsunet în EuroCup

Baschet Publicat de Daian Cutu pe 8 nov 2023

UBT Cluj a obţinut pe teren propriu a cincea victorie din grupa B a BKT EuroCup la baschet masculin, scor 86-75 (51-24), cu Ratiopharm Ulm, campioana Germaniei.

Principalii marcatori ai partidei au fost Seeley 21 puncte, Guzman 16, Mokoka 12, pentru U BT Cluj, respectiv Williams 17, Nunez 14, Klepeisz 12, pentru formaţia germană.

U BT Cluj a condus copios în prima repriză, având 27 de puncte la pauză, dar a cedat supremaţia treptat, astfel că adversara s-a apropiat periculos spre final (77-69, min. 38). Victoria a venit însă, a fost aplaudată îndelung de fani şi este a cincea din şase disputate pentru campioana României în tur, reprezentând, totodată, egalarea numărului total de succese din tot sezonul trecut al EuroCup.

Pentru campioana României, succesul de miercuri seară a fost şi o revanşă pentru disputa identică din turul sezonului trecut, când U BT Cluj a condus tot meciul cu Ulm şi a pierdut în ultimul minut, cu 81-84, în prezenţa a peste 5.500 de fani.

În etapa a V-a s-au mai jucat meciurile dintre Lietkabelis Panevezys – JL Bourg 100-96 şi Turk Telekom – Gran Canaria 69-82, celelalte programate în cursul serii fiind între Buducnost – Aris Salonic, Slask Wroclaw – Energia Trento.

În primele meciuri din grupa B, U BT Cluj a obţinut rezultatele: 80-71 cu Turk Telekom, 70-67 cu Slask Wroclaw, 88-92 cu JL Bourg, 89-74 cu Buducnost Podgorica şi 61-59 cu Aris Salonic. După şase etape, U BT Cluj este pe locul 2, după liderul neînvins Gran Canaria.