VIDEO | Villarreal - Barcelona 1-5. Catalanii sunt dezlănţuiţi în La Liga VIDEO | Villarreal - Barcelona 1-5. Catalanii sunt dezlănţuiţi în La Liga
Adrian Mutu, dorit de o formaţie din România! Adrian Mutu, dorit de o formaţie din România!
VIDEO | ”U” Cluj - Universitatea Craiova 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Thiam deschide scorul! VIDEO | ”U” Cluj - Universitatea Craiova 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Thiam deschide scorul!
”Vreau şi eu să aud ce au discutat”. MM Stoica, tiradă la adresa arbitrajului de la FCSB - Petrolul | VIDEO EXCLUSIV ”Vreau şi eu să aud ce au discutat”. MM Stoica, tiradă la adresa arbitrajului de la FCSB - Petrolul | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Manchester City - Arsenal 2-2. "Cetăţenii" salvează egalul la ultima fază! VIDEO | Manchester City - Arsenal 2-2. "Cetăţenii" salvează egalul la ultima fază!
Gică Hagi obţine un succes crucial. ”A fost o provocare” Gică Hagi obţine un succes crucial. ”A fost o provocare”

VIDEO | ”U” Cluj - Concordia Chiajna 3-1. "Şepcile Roşii" revin de la 0-1 şi se apropie de Hermannstadt şi Petrolul

Liga II Publicat de Ovidiu Neacşu pe 18 apr 2022

Universitatea Cluj şi-a respectat statutul de favorită, a învins Concordia Chiajna, scor 3-1, în direct la Look Sport+, şi s-a apropiat la un punct de Hermannstad şi şase de liderul Petrolul.

După ce Adrian Voicu a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 27, lucrurile au intrat în normal în doar şapte minute. Mai întâi Ispas (32) a punctat pentru 1-1, apoi Romeo (35) a adus echipa lui Lincar în avantaj. După pauză, rezerva Boiciuc a înscris din centrarea lui Pârvulescu (48), oferindu-le o repriză secundă liniştită colegilor lui.

Neînvinsă în play-off, unde a strâns două victorii şi trei rezultate de egalitate, U Cluj rămâne pe locul al treilea, dar, cu 51 de puncte, e la doar o lungime de Hermannstadt. Concordia rămâne pe cinci, cu 40 de puncte, la două puncte în spatele Stelei. Etapa viitoare se joacă U Cluj - Petrolul şi Steaua - Concordia.

U Cluj - Concordia 3-1 (Ispas 32, R. Romeo 35, Boiciuc 48 / Ad. Voicu 27), live pe Look Sport+

• ”U” Cluj: Gorcea – Romeo, Fl. Ilie, D. Ispas, P. Pîrvulescu – Hofman, Balgiu, Romario Pires (cpt.), Ely Fernandes – Haită – Val. Alexandru
  • Rezerve: Aur. Păun – M. Ciobanu, Dobrescu, Ribeiro, Remacle, Tescan, Gugu, Boiciuc, I. Filip
  •
  • Concordia Chiajna: Aldescu – Borţa, Palmeş, Marc (cpt.), Cherecheş – D. Codrea, L. Ion – Nic. Pîrvulescu, Matiş, Ad. Voicu – Plazonja
  • Rezerve: Silveanu – Ct. Alexe, N. Roşu, Duşmanu, Batin, Sokovic, Llullaku, Bg. Barbu, N. Popescu

Minutul 80: Ocazie a Concordiei. Batin are şansa unui şut din apropiere, dar nu nimereşte poarta.

Minutul 48: GOL U CLUJ! Pârvulescu centrează puternic în faţa porţii, iar Boiciuc marchează la prima sa atingere de balon!

Minutul 46: Repriza a doua începe cu Boiciuc în locul lui Alexandru în atacul gazdelor.

Minutul 35: GOL U CLUJ! Romeo pasează spre Valentin Alexandru, vârful are inspiraţia de a refuza faza, îl lasă pe italian să o continue, iar golul de 2-1 vine cu un şut inspirat la colţul scurt.

Minutul 32: GOL U CLUJ! Ispas trage de la mare distanţă, mingea sare rău în faţa lui Aldescu, iar portarul oaspeţilor o scapă în poartă.

Minutul 29: BARĂ U CLUJ! Ely Fernandes apare bine la recentrarea lui Romario Pires, dar are ghinion şi loveşte doar stâlpul din dreapta.

Minutul 27: GOL CONCORDIA! Adrian Voicu recuperează în faţa lui Hofman, prinde un şut fabulos de la 35 de metri şi semnează unul dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului.

Clujenii vin după un egal alb cu FC Hermannstadt, echipă ce se află pe locul 2. De cealaltă parte Concordia Chiajna vine după un rezultat negativ înregistrat cu liderul clasamentului, Petrolul Ploieşti. Cele două echipe s-au mai întâlnit în sezonul regulat, iar ”U” Cluj a câştigat de o manieră clară, cu scorul de 4-0.

Rezultatele celor două în ultimele 4 meciuri, de play-off, sunt tot în favoarea clujenilor, care au trei egaluri şi o victorie. Concordia a înregistrat o victorie, două înfrângeri şi un egal până în acest moment.

”U” Cluj ocupă locul 3 în calsament şi vrea să promoveze în Liga I cu orice preţ, legendara echipă a jucat ultima oară în Liga I în 2015 şi de atunci tot speră să se întoarcă în primul eşalon al fotbalului românesc. De cealaltă parte Concordia Chiajna se luptă pentru un loc de baraj.