Raul Florucz, decizie finală după ce a aflat că Mircea Lucescu doreşte să îl convoace Raul Florucz, decizie finală după ce a aflat că Mircea Lucescu doreşte să îl convoace
Mircea Lucescu, mesaj imperativ pentru cluburile din România! "Această echipă naţională ar trebui să dea un exemplu" Mircea Lucescu, mesaj imperativ pentru cluburile din România! "Această echipă naţională ar trebui să dea un exemplu"
NEWS ALERT | Neluţu Varga a făcut anunţul momentului! Ce se întâmplă cu Louis Munteanu NEWS ALERT | Neluţu Varga a făcut anunţul momentului! Ce se întâmplă cu Louis Munteanu
Victorie uriaşă obţinută de naţionala U21 a României Victorie uriaşă obţinută de naţionala U21 a României
Echipa pe care ar vrea să o antreneze Elias Charalambous Echipa pe care ar vrea să o antreneze Elias Charalambous
Clubul Nottingham Forest, amendat cu aproape 900.000 de euro Clubul Nottingham Forest, amendat cu aproape 900.000 de euro

VIDEO | Gloria Buzău - Oţelul 1-0. Moldovenii vor juca în ultima etapă pentru promovarea directă cu Dinamo

Liga II Publicat de Daian Cutu pe 16 mai 2023

Gloria Buzău a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Oţelul Galaţi, în ultimul meci al etapei a 9-a din play-off-ul Ligii 2.

În prima repriză, gălăţenii au încercat să pună presiune pe gazde, au jucat ofensiv, însă cei care au marcat au fost buzoienii. În minutul 38 Ariel Lopez a deschis scorul cu o lovitură de cap la cornerul executat de Dudu.

În minutul 45 gazdele au mai înscris un gol, prin Blejdea, dar acesta se afla în ofsaid şi arbitrul Viorel Flueran a anulat reuşita jucătorului Gloriei.

Victoria Gloriei Buzău o avantajează pe Dinamo Bucureşti. Înaintea ultimei etape din play-off-ul ligii secunde, Dinamo ocupă locul al treilea, cu 46 de puncte, şi ar promova direct dacă şi-ar păstra poziţia la finalul campionatului. Oţelul Galaţi are 46 de puncte şi este pe locul 4, iar Gloria este pe locul 5, cu 42 de puncte. Oţelul şi Gloria ar intra la baraj.

În ultima etapă, Dinamo joacă la Iaşi, cu Poli; Gloria Buzău întâlneşte pe CSA Steaua, la Bucureşti, în timp ce Oţelul Galaţi va înfrunta, pe teren propriu, echipa Unirea Dej.

VIDEO | Gloria Buzău - Oţelul 1-0 (Lopez 38) , pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Gloria Buzău: Rusu - Oteliţă, Lopez, Wiktorski, Sălceanu - Gaitan, Trebotic, Greu - Sampaio, Blejdea, Boiciuc
  • Oţelul: Dur-Bozoancă - Rus, Sîrghi, Yabre, Nedelea - Zivulic, Cisotti, Gorovei, Scocîlcă - Ursu, Fatai

Minutul 90+8: Fluier final! Gloria Buzău se impune cu 1-0.

Minutul 61: Cisotti scapă singur cu Rusu, dar portarul gazdelor reuşeşte să pareze.

Minutul 57: Boiciuc este lansat în careu, dar trage moale din poziţie ideală. Mingea s-a dus pe lângă poartă.

Minutul 53: Oţelul începe mai bine repriza a doua. Rusu salvează la execuţia lui Fatai.

Minutul 45+2: Pauză! Gloria conduce cu 1-0.

Minutul 45: Blejdea înscrie, cu un şut din careu, dar reuşita este anulată corect pentru offside.

Minutul 38: GOL Gloria Buzău! Dur-Bozoancă iese greşit pe minge la un corer, Ariel Lopez profită şi marchează.

Minutul 37: Blejdea execută o lovitură liberă, Boicius se înalţă şi trimite cu capul în bară.

Minutul 35: Oteliţă centrează din flancul drept până la Boiciuc, care reia acrobatic pe lângă poartă.

Minutul 14: Rusu scoate excelent un şut expediat din afara careului lângă bară.

-----------------------------

Însă chiar şi după aceste episoade nefericite pentru ei, moldovenii păstrează şanse mari de promovare. De fapt, sunt la mâna lor, exclusiv. Cu o victorie marţi, la Buzău, Oţelul ar reveni pe locul 3, depăşind-o pe Dinamo, şi ar fi din nou pe loc de promovare.

Înaintea partidei de azi, Oţelul e patra. Trupa pregătită de Dorinel Munteanu are acum 46 de puncte, tot atâtea câte are Dinamo, care e pe locul 3. „Câinii” au însă un meci în plus, dar şi golaverajul şi rezultatele directe de partea lor.

Pe locul 1 şi deja promovată direct este Poli Iaşi, care are 57 de puncte, urmată de Steaua (49). Unirea Dej (locul 5 - 40 de puncte) şi Gloria Buzău )locul 6 - 39 de puncte) se luptă pentru ultimul loc de baraj.