Convocare surprinzătoare în naţionala Italiei! Fiul legendarului jucător, pentru prima oară în „Squadra Azzurra” Convocare surprinzătoare în naţionala Italiei! Fiul legendarului jucător, pentru prima oară în „Squadra Azzurra”
Harry Kane este liderul cursei pentru golgheterul sezonului 2024/25 din Bundesliga Harry Kane este liderul cursei pentru golgheterul sezonului 2024/25 din Bundesliga
Prima reacţie a lui Pogba, după ce TAS i-a redus suspendarea pentru dopaj Prima reacţie a lui Pogba, după ce TAS i-a redus suspendarea pentru dopaj
VIDEO | Metaloglobus - FC Argeş, astăzi, de la ora 11:00, în direct la Prima Sport 1! Meci interesant în Liga 2 VIDEO | Metaloglobus - FC Argeş, astăzi, de la ora 11:00, în direct la Prima Sport 1! Meci interesant în Liga 2
VIDEO | Oţelul Galaţi - Univ. Craiova, ASTĂZI, de la 21:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrmaPlay.ro. Deplasare complicată pentru olteni VIDEO | Oţelul Galaţi - Univ. Craiova, ASTĂZI, de la 21:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrmaPlay.ro. Deplasare complicată pentru olteni
VIDEO | CFR Cluj - Poli Iaşi, astăzi, de la ora 19:00, la Prima Sport 1! Emil Săndoi vrea să producă o nouă surpriză VIDEO | CFR Cluj - Poli Iaşi, astăzi, de la ora 19:00, la Prima Sport 1! Emil Săndoi vrea să producă o nouă surpriză

VIDEO | Gloria Buzău - Ceahlăul 1-1. Rezultat ce nu ajută niciuna din echipe

Liga II Publicat de Daian Cutu pe 10 nov 2023

Ceahlăul Piatra Neamţ a încheiat la egalitate cu un jucător eliminat, în deplasare, scor 1-1, cu formaţia Gloria Buzău, într-un meci contând pentru etapa a 13-a din Liga 2.

Gazdele au primit penalti în minutul 42, la un contact între Neicuţescu şi Mihaiu, iar croatul Marko Pervan a transformat în minutul 44. Tehnicianul oaspeţilor, Cristi Pustai, a fost inspirat în minutul 65, când l-a introdus în joc pe Bogdan Forizs, acesta înscriind în minutul 69, cu o lovitură de cap. Nemţenii au rămas în zece oameni din minutul 81, când Mihai Neicuţescu a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. Rezultatul final a fost 1-1, ambele echipe trecându-şi în palmares al patrulea meci egal stagional.

Gloria Buzău are 22 de puncte şi se află pe locul 5, în timp ce oaspeţii sunt pe locul 7, cu 19 puncte.

VIDEO | Gloria Buzău - Ceahlăul 1-1 (Pervan 43-penalty / Forisz 68), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Gloria: Greab – Ferraresso, Wiktorski, Dobrosavlevici, Sălceanu, Trebotic (cpt.), V. Angelov, Pervan, Mat. Tănasă, Mihaiu, Val. Dumitrache
  • Ceahlăul: Barna – Bacalu, Jalbă, Vişinar (cpt.), Pedro Albino, Akwasi, Onişa, Llullaku, M. Savu, Neicuţescu, Cortelezzi

Minutul 90+4: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 81: Neicuţescu faultează şi vede al doilea cartonaş galben. Ceahlăul termină partida cu un om în minus.

Minutul 68: GOL Ceahlăul! Pustai mută inspirat, iar Forisz reia cu capul din câţiva metri după un corner.

Minutul 45+4: Pauză! Este 1-1.

Minutul 42: GOL Gloria Buzău! Mihaiu este busculat în careu de Neicuţescu, iar centralul dictează penalty. Pervan transformă cu un elan mare, după ce Barna a sărit pe colţul opus.

Minutul 19: Ceahlăul nimereşte de asemenea bara, prin Cortelezzi, care a reluat din marginea careului.

Minutul 3: Dumitrache execută o lovitură liberă din poziţie centrală de la 25 de metri în transversală.

-------------------------------------------------

Cele două combatante se bat cu şanse reale la accederea în play-off. După 12 etape, Gloria este pe 4, cu 21 de puncte, iar Ceahlăul pe 8 cu 18 puncte.

Din prisma partidelor directe, buzoienii pornesc ca favoriţi. Ultima victorie a echipei din Piatra Neamţ în faţa Gloriei a avut loc în urmă cu 12 ani.

Gloria Buzău nu o duce bine doar în liga secundă, ci şi în Cupa României. Acolo, divizionara secundă a învins Farul şi păstrează şanse reale la calificarea mai departe din grupă.