S-a aflat când revine naţionala în ţară! S-a aflat când revine naţionala în ţară!
Se cunosc sferturile de finală ale Campionatului European. Acţiunea se reia vineri Se cunosc sferturile de finală ale Campionatului European. Acţiunea se reia vineri
Austria - Turcia 1-2. Optimile EURO s-au terminat cu un meci palpitant Austria - Turcia 1-2. Optimile EURO s-au terminat cu un meci palpitant
VIDEO | Deşi vremea a fost potrivnică, românii au rămas alături de naţională în Parcul Titan VIDEO | Deşi vremea a fost potrivnică, românii au rămas alături de naţională în Parcul Titan
Căpitanul naţionalei din Mali, Hamari Traore, a fost suspendat de federaţia din ţara sa Căpitanul naţionalei din Mali, Hamari Traore, a fost suspendat de federaţia din ţara sa
Ronald Koeman a analizat tactic meciul cu România. Unde a fost punctul nostru nevralgic. ”Au avut mari probleme” Ronald Koeman a analizat tactic meciul cu România. Unde a fost punctul nostru nevralgic. ”Au avut mari probleme”

VIDEO | Flora Tallinn - Farul 0-2. Campioana României accede fără emoţii în play-off-ul Conference League

Farul Constanta Publicat pe 16 aug 2023

Farul Constanţa s-a calificat în play-off-ul Conference League, câştigând şi manşa secundă cu Flora Tallinn, în deplasare, scor 2-0, în turul trei preliminar al competiţiei.

În tur, scorul a fost 3-0 pentru echipa lui Gheorghe Hagi.

Pe stadionul Lilleküla din Tallinn, au marcat: Rivaldinho ‘3 şi Budescu ’18.

VIDEO | Flora Tallinn - Farul Constanţa 0-2 (Rivaldinho 3, Budescu 18), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• Flora (4-1-4-1): Grunvald - Husar, Kuusk, Seppik, Kallaste - Miller, Vassijev - Kuraksin, Alliku, Ojamaa - Zenjov
  • Farul (4-3-3): Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki - T. Băluţă, Dr. Nedelcu, Artean - Mazilu, Rivaldinho, Budescu

Minutul 90+3: Fluier final! Farul se impune cu 2-0 în retur şi cu 5-0 la general.

Minutul 68: Rivaldinho este găsit în 3 metri, dar are o reluare foarte modestă.

Minutul 55: Budescu recentrează pentru Boli, care deviază puţin pe lângă poartă.

Minutul 45+3: Pauză! Farul conduce cu 2-0.

Minutul 18: GOL Farul! Budescu înscrie cu un şut superb cu exteriorul din marginea careului!

Minutul 3: GOL Farul! Băluţă profită de o mare eroare a estonienilor şi scoate la Rivaldinho, care apare perfect la faza a doua şi rezolvă.

Mintul 1: A început partida!

--------------------------------------------

Farul pleacă în Estonia cu un avantaj de trei goluri, după ce s-a impus fără drept de apel cu 3-0 în partida tur. Constănţenii sunt la 90 de minute de calificare în play-off-ul Conference League, acolo unde ar juca cu una dintre Qarabag şi HJK Helsinki, echipa din Azerbaijan fiind câştigătoarea meciului tur cu 2-1.

De cealaltă parte, Flora Tallinn a arătat în multe momente ale partidei de la Ovidiu că poate fi periculoasă şi la fel ca Farul nu au jucat în acestă etapă a campionatului pentru a se putea odihni.

Constănţenii nu vor putea conta pe Denis Alibec, plecat în Qatar pentru a finaliza transferul la noua sa formaţie, Al Muaither.

Echipele probabile:

• Flora (4-1-4-1): Grunvald - Husar, Kuusk, Seppik, Lilander - Lukka - Mihhailov, Vassiljev, Miller, Ojamaa - Alliku
  • Rezerve: Paplavskis, Lapa, Kivila, Lipps, Zenjov, Kolobov, Purg, Kallaste, Varjund, Veering, Kuraskin
  • Antrenor: Jurgen Henn
  •
  • Rezerve: Buzbuchi, Queiros, Vînă, Andronache, K. Boli, Carnat, Grameni, Sali, N. Popescu, Dussaut
  • Antrenor: Gheorghe Hagi