VIDEO | AS Roma - Inter Milano 0-1. Lautaro Martinez a devenit cel mai bun marcator non-italian din istoria ”nerazzurilor” VIDEO | AS Roma - Inter Milano 0-1. Lautaro Martinez a devenit cel mai bun marcator non-italian din istoria ”nerazzurilor”
Antrenorul lui Dinamo a făcut plecăciune în faţa FCSB-ului: ”A jucat atâtea meciuri în Europa, au acumulat experienţă!” | VIDEO

A marcat ca Zlatan cu Dinamo şi i-a transmis un mesaj lui Mircea Lucescu: ”Avem goluri şi pentru Rangers, pentru toţi!” | VIDEO

VIDEO | Tânărul Musi a sclipit în derby. ”Cea mai mare bucurie de când joc fotbal” VIDEO | Tânărul Musi a sclipit în derby. ”Cea mai mare bucurie de când joc fotbal”
EXCLUSIV | Gigi Becali a pus tunurile pe Dan Petrescu! "Să se supere cine o vrea!" EXCLUSIV | Gigi Becali a pus tunurile pe Dan Petrescu! "Să se supere cine o vrea!"
Becali a spus câte puncte va face FCSB în Europa League, iar numărul este unul uluitor Becali a spus câte puncte va face FCSB în Europa League, iar numărul este unul uluitor

VIDEO | Universitatea Craiova - FC Botoşani 0-0. Puncte mari pierdute de olteni

Superliga Publicat de Daian Cutu ieri, 17:47

Universitatea Craiova a încheiat la egalitate pe teren propriu, 0-0, cu FC Botoşani, în etapa a 13-a din Superligă.

Craiovenii, neînvinşi pe teren propriu, au ratat prima ocazie a meciului, prin Carlos Mora, în minutul 13. Eduard Florescu a replicat pentru oaspeţi, cu un şut respins în bară de portarul oltenilor, Laurenţiu Popescu, în minutul 15. Alexandru Mitriţă a ratat şi el deschiderea scorului, în minutul 29, pentru ca pe final de repriză, în minutul 44, să treacă pe lângă gol şi Lukic. Moldovenii au fost mai periculoşi în partea  a doua. Ongenda a ratat singur cu Laurenţiu Popescu, portarul gazdelor respingând şutul slab al francezului.

S-a încheiat 0-0 şi Craiova rămâne pe locul secund, cu 21 de puncte, în timp ce FC Botoşani a bifat al 12-lea punct stagional, zestre cu care ocupă penultimul loc în clasament, al 15-lea. Moldovenii au reuşit să ajungă la patru meciuri consecutive fără înfrângere.

VIDEO | Universitatea Craiova - FC Botoşani 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Universitatea Craiova: Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Bancu - Screciu, Oshima - Baiaram, Mora Montoya, Mitriţă - Lukic
  • FC Botoşani: Anestis - Adams, Miron, Pavlovic, Sadiku - Santos da Silva, Petro, Florescu - Bodişteanu, Chică Rosa, Ongenda

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 0-0.

Minutul 88: Mitriţă reia din câţiva metri, dar Anestis are o paradă de zile mari.

Minutul 77: Cicâldău şutează de la mare distanţă dar nu cadrează.

Minutul 73: Oltenii marchează prin Cicâldău, dar reuşita e anulată pentru un offside anterior.

Minutul 66: Adams scoate în careu la Ongenda. Francezul reia din prima, dar Popescu are o paradă de zile mari.

Minutul 47: Mora îşi face mingea pe şut, dar reia modest din 17 metri.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 44: O nouă şansă mare pentru gazde! Lukic scapă de Miron, dar nu prinde poate din câţiva metri.

Minutul 29: Mitriţă profită de o eroare şi scapă singur cu Anestis, dar reia pe lângă.

Minutul 16: Florescu a reluat în forţă de la distanţă. Popescu s-a întins şi a respins în bară.

Minutul 13: Baiaram centrează foarte bine pentru Mora, care reia cu capul pe lângă.

---------------------------------------

U. Craiova vine după egalul din runda trecută, înregistrat pe terenul Oţelului, şi se află pe locul 2 în clasamentul Superilgii, la 3 „lungimi” de liderul ”U” Cluj. Oltenii au o singură victorie în ultimele 5 partide, dar nu au pierdut nicio partidă pe teren propriu în această stagiune.

De cealaltă parte, FC Botoşani se află pe penultima poziţie din clasament, dar vine după victoria surprinzătoare de acasă cu Rapid, scor 2-0. Formaţia din zona Moldovei nu a mai pierdut de trei etapa.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe a avut loc în sezonul regulat, din stagiunea trecută, când FC Botoşani a reuşit să smulgă o remiză, meciul terminându-se 2-2.