Echipa din Superligă unde Ciprian Tătăruşanu s-ar fi întors: ”Mi-a rămas cel mai aproape de suflet!”

Costel Gâlcă, distrus: ”Echipa este zero barat!”
Gigi Becali, sfătuit în privinţa lui Florin Tănase: „Se simte rugina pe el” Gigi Becali, sfătuit în privinţa lui Florin Tănase: „Se simte rugina pe el”
OFICIAL | „U” Cluj a bătut palma cu un atacant de naţională care marchează pe bandă rulantă OFICIAL | „U” Cluj a bătut palma cu un atacant de naţională care marchează pe bandă rulantă
Selecţionerul Australiei a demisionat după startul slab al echipei în faza a treia a preliminariilor CM

Jannik Sinner a devenit ambasador al programului de voluntariat pentru Jocurile Olimpice de iarnă din 2026

Turcia - Georgia 3-1. Gol de senzaţie reuşit de Arda Guler

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 18 iun 2024

Echipa naţională a Turciei a învins la Dortmund, scor 3-1, reprezentativa Georgiei, într-un meci din grupa F a turneului final Euro 2024.

La Dortmund, turcii au avut prima mare ocazie a meciului, prin bara lui Kaan Ayhan din minutul 10, iar în minutul 25 Mert Muldur a deschis scorul cu un şut superb din voleu. După numai două minute Kenan Yildiz a înscris şi el, dar golul a fost anulat după consultarea VAR, din cauza unui ofsaid cât un vârf de gheată al atacantului turc. Scorul a rămas 1-0, lucru care le-a dat aripi georgienilor şi egalarea a picat în minutul 32, când Kochorashvili a pasat în careu şi Mikautadze, elevul lui Boloni la Metz, a înscris la colţul scurt.

Acelaşi Mikautadze a trimis foarte aproape de bara din dreapta a lui Mamardashvili, iar la pauză s-a intrat cu scor egal, 1-1. Portarul georgian a intervenit la lovitura liberă a lui Hakan Calhanoglu din minutul 57, dar nu a mai avut ce face în minutul 66, la execuţia extraordinară a lui Arda Guler, şut de la 26 de metri. Reacţia georgienilor a venit repede, Kochorashvili şutând în bară în minutul 70. Elevii lui Montella au trecut pe lângă gol în minutul 87, când Mamardashvili a intervenit excelent la lovitura de cap a lui Yusuf Yazici.

Georgienii au ratat de două ori ocazia egalării în prelungiri: prima oară Kochorashvili şi Mikautadze s-au încurcat reciproc şi mingea a trecut pe lângă poartă, iar a doua oară balonul a lovit bara în minutul 90+6, fiind apoi scos în corner. Şi cum elevii lui Sagnol atacau şi cu portarul, Kerem Akturkoglu a scăpat pe contraatac şi a înscris în poarta goală, Turcia impunându-se cu 3-1 în faţa debutantei Georgia.

LIVE TEXT | Turcia - Georgia 3-1 (Muldur 25, Guler 65,  / Mikautadze 32)! Echipele de start:

• Turcia: 1. Günok – 4. Akaydin, 14. Bardakcı1, 8. Müldür, 20. Kadıoğlu – 6. Kökçü, 10. Çalhanoğlu – 22. Ayhan, 8. Güler, 19. Yıldız – 21. Yılmaz
  • Georgia: 25. Mamardashvili – 5. Kverkvelia, 4. Kashia, 3. Dvali – 2. Kakabadze, 10. Chakvetadze, 6. Kochorashvili, 20. Mekvabishvili, 21. Tsitaishvili – 22. Mikautadze, 7. Kvaratskhelia

Minutul 90+8: Final de meci! Turcia bate cu 3-1.

Minutul 90+7: GOL Turcia! Mamardashvili iese din poarta şi urcă în careul advers. Akturkoglu scapă şi marchează cu poarta goală.

Minutul 87: Portarul Georgiei are o nouă paradă de senzaţie. De această dată a scos la lovitura de cap a lui Yazic.

Minutul 70: Şansă mare pentru Georgia! Kochorashvili a zguduit bara.

Minutul 65: GOL Turcia! Guler a reluat fabulos de la peste 20 de metri. Mingea s-a dus în plasa laterală.

Minutul 56: Mamardashvili scoate acrobatic la mingea trimisă din lovitură liberă de Calhanoglu.

Minutul 45+2: Pauză! Este 1-1.

Minutul 36: Mikautadze e aproape de ”dublă”. Mingea expediată de el a trecut razant pe lângă poartă.

Minutul 32: GOL Georgia! Mikautadze trimite din 7 metri la colţul scurt. Gunok a atins mingea, dar nu a putut să o oprească.

Minutul 27: Georgienii sunt prinşi pe contraatac. Guler scoate în careul mic, de unde Yilduz reia în poartă. Golul este anulat la VAR pentru offside.

Minutul 25: GOL Turcia! Muldur reia la vinclu din 15 metri. Jucătorul lui Fenerbahce a tras spectaculos din prima.

Minutul 12: Replica de a venit de la Mikautadze. Gunok a salvat în corner cu o paradă de zile mari.

Minutul 9: Ayhan reia în bară din afara careului.

----------------------------------------

Turcia nu trece prin cea mai bună formă. În 2024, selecţionata pregătită de Vincenzo Montella a făcut egal cu Italia, a pierdut la limită cu Ungaria şi Polonia şi a fost călcată în picioare, scor 6-1, de Austria.

De cealaltă parte, Georgia a disputat un singur amical înainte de EURO, cu Muntenegru, pe care l-a câştigat, scor 3-1.

Precedentul duel direct s-a consumat în 2012. Atunci, Turcia s-a impus, scor 3-1, într-o partidă amicală.

Pentru Turcia, turneul final din Germania este al şaselea Campionat European. Turcia a trecut de doar două ori de grupe: în 2000 a ajuns până în sferturi, iar în 2008 până în semifinale. Pentru Georgia, turneul din Germania este primul EURO la care participă.