Mihai Rotaru, acuze grave la adresa lui Ovidiu Haţegan. „Haţegan arbitrează mereu pentru CFR” Mihai Rotaru, acuze grave la adresa lui Ovidiu Haţegan. „Haţegan arbitrează mereu pentru CFR”
Echipa la care ar putea ajunge Jose Mourinho Echipa la care ar putea ajunge Jose Mourinho
Anunţul neaşteptat făcut de Gigi Becali! FCSB, gata să îl readucă la echipă. „Am nevoie de astfel de fotbalişti” Anunţul neaşteptat făcut de Gigi Becali! FCSB, gata să îl readucă la echipă. „Am nevoie de astfel de fotbalişti”
Antrenorul formaţiei aflate în finala Cupei României. „Am notat în calendarul din vestiar data finalei încă de anul trecut” Antrenorul formaţiei aflate în finala Cupei României. „Am notat în calendarul din vestiar data finalei încă de anul trecut”
EXCLUSIV VIDEO | Jucătorul e pe val şi ar putea prinde „un bilet” la EURO. „Ar trebui să fie în lotul României” EXCLUSIV VIDEO | Jucătorul e pe val şi ar putea prinde „un bilet” la EURO. „Ar trebui să fie în lotul României”
Jesse Marsch a fost numit selecţioner al Canadei Jesse Marsch a fost numit selecţioner al Canadei

Sparta Praga a eliminat-o pe Galatasaray din Europa League, după un succes clar în retur

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 23 feb 2024

Echipa cehă Sparta Praga a învins joi, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia turcă Galatasaray Istanbul, în manşa secundă a play-off-ului din Liga Europa, calificându-se în optimi.

Praghezii au marcat primii, prin Angelo Preciado, în minutul 8, dar turcii au egalat repede, în minutul 16, când a înscris Abdulkerim Bardakci, gol care a avut nevoie de confirmarea VAR pentru a fi validat. Turcii păreau că deţin controlul, însă Kaan Ayhan a primit cartonaş roşu şi a fost eliminat în minutul 68, după ce primise iniţial galben, însă decizia a fost întoarsă de VAR.

Sparta a profitat şi Indrit Tuci a făcut 2-1 în minutul 74, egalând situţia la general, pentru ca Lukas Haraslin să înscrie golul calificării în minutul 80. Cehii au mai marcat şi un bonus, în minutul 90+6 şi Sparta s-a impus cu 4-1, iar cu 6-4 la general merge în optimile competiţiei.

Rezultate înregistrate joi, în manşa secundă a play-off-ului din Liga Europa:

Sporting Lisabona – Young Boys Berna 1-1 (Gyokeres 13 / Ganvoula 84 penalti);

Sparta Praga – Galatasaray 4-1 (Preciado 8, Tuci 74, Haraslin 80, Kuchta 90+6 / Bardakci 16);

Olympique Marseille - Şahtior Doneţk 3-1 (Aubameyang 23, Sarr 74, Kondogbia 81 / Sudakov 12 penalti);

Qarabag – Sporting Braga 2-3 (Silva 102, Akhundzade 120+2 / Roger Fernandes 70, Alvaro Djalo 83, Banza 115 penalti);

Freiburg – RC Lens 3-2 (Sallai 67, 90+2, Gregoritsch 99 / Pereira Da Costa 28, Wahi 45+2);

Rennes – AC Milan 3-2 (Bourigeaud 11, 54 penalti, 68 penalti / Jovic22, Rafael Leao 58);

FC Toulouse – Benfica Lisabona 0-0.

S-au calificat mai departe, în optimi: Sporting Lisabona (4-2 scor cumulat), Olympique Marseille (5-3),  Sparta Praga (6-4), Qarabag (6-5), Freiburg (3-2), AC Milan (5-3) şi Benfica Lisabona (2-1).