Lamine Yamal, locul doi în topul celor mai tineri marcatori all-time din Champions League Lamine Yamal, locul doi în topul celor mai tineri marcatori all-time din Champions League
VIDEO | FC Botoşani - Gloria Buzău, astăzi, de la ora 18:00, în direct la Prima Sport 1

VIDEO | Oţelul - Dinamo, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Duelul revelaţiilor din acest sezon de Superliga VIDEO | Oţelul - Dinamo, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Duelul revelaţiilor din acest sezon de Superliga
VIDEO | Chindia - Ceahlăul, vineri, de la 16:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro  VIDEO | Chindia - Ceahlăul, vineri, de la 16:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro
”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin

Slovacia - Ucraina 1-2. Rezultat rău pentru naţionala României

EURO 2024 Publicat pe 21 iun 2024

Ucraina a învins vineri, la Dusseldorf, scor 2-1, echipa naţională a Slovaciei, într-un meci din grupa E a turneului final Euro 2024. Slovacii au condus cu 1-0.

Slovacii au avut în minutul 10 prima ocazie, dar şutul lui Haraslin a fost blocat de portarul ucrainean Trubin. Tot Trubin a intervenit imediat şi la ocazia lui Schranz, însă acesta din urmă a deschis scorul în minutul 17, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Haraslin. Portarul Pekarik a păstrat apoi avantajul de pe tabelă, având două intervenţii, la Dovbyk (min. 28) şi Mudryk (min. 29), iar la pauză a fost 1-0 pentru elevii lui Calzona. Ucraina a egalat în minutul 54, prin golul lui Shaparenko, din pasa lui Zinchenko, iar Mudryk a trimis în bară în minutul 74. Între timp fundaşul slovac David Hancko s-a accidentat, fără să fie lovit de cineva, în minutul 60 şi a fost înlocuit. Echipa lui Rebrov a preluat conducerea în minutul 80. A fost o pasă lungă a lui Shaparenko şi Yaremchuk a intrat în careu şi a plasat balonul, uşor, pe lângă portarul Dubravka. Slovacii au încercat să revină, dar nu au mai putut şi meciul s-a încheiat cu victoria Ucrainei, scor 2-1.

În grupa E conduce România, cu 3 puncte, urmată de Ucraina, tot cu 3 puncte, Slovacia, şi ea cu 3 puncte. Belgienii ocupă ultima poziţie, fără puncte.

• Slovacia: Dubravka - Pekarik, Vavro,Skriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda - Schranz, Haraslin, Bozenik
  • Ucraina: Trubin - Zinchenko, Matviienko, Zabarnyi, Tymchyk - Sudakov, Brazhko, Shaparenko - Mudryk, Yarmolenko, Dovbyk

Minutul 90+5: Final de meci! Ucraina bate cu 2-1.

Minutul 80: GOL Ucraina! Yaremchuk face o preluare de mare fotbalist şi trimite elegant pe lângă portar.

Minutul 74: Mudryk are o şansă imensă, dar trage în bară.

Minutul 54: GOL Ucraina! Zinchenko îl lansează e Shaparenko, care egalează.

Minutul 45+2: Pauză! Slovacia conduce cu 1-0.

Minutul 43: Zinchenko bate bine o lovitură liberă, dar portarul slovac este la post.

Minutul 33: Replica vine de la Yarmolenko, care trage în bară.

Minutul 17: GOL Slovacia! Schranz deschide scorul cu o lovitură de cap.

Minutul 11: Trubin scoate a doua oară în faţa lui Schranz.

Minutul 10: Trubin scoate la şutul lui Schranz.

--------------------------------------

Slovacia a produs poate cea mai mare surpriză de la acest European şi a învins Belgia în prima rundă, scor 1-0, iar în cazul unei victorii astăzi, poate obţine calificarea în optimi.

De cealaltă parte, Ucraina a fost învinsă categoric de România, scor 3-0. O înfrângere astăzi îi poate trimite acasă pe ucraineni.

Având în vedere miza acestui duel, vom avea parte de o partidă interesantă pe „Merkur Spiel-Arena” din Dusseldorf.

Cele două naţionale s-au întâlnit ultima dată în 2018, în cadrul turneului UEFA Nations League, când Slovacia s-a impus cu scorul de 4-1.