Costel Gâlcă, distrus: ”Echipa este zero barat!”
Gigi Becali, sfătuit în privinţa lui Florin Tănase: „Se simte rugina pe el” Gigi Becali, sfătuit în privinţa lui Florin Tănase: „Se simte rugina pe el”
OFICIAL | „U” Cluj a bătut palma cu un atacant de naţională care marchează pe bandă rulantă OFICIAL | „U” Cluj a bătut palma cu un atacant de naţională care marchează pe bandă rulantă
Selecţionerul Australiei a demisionat după startul slab al echipei în faza a treia a preliminariilor CM

Jannik Sinner a devenit ambasador al programului de voluntariat pentru Jocurile Olimpice de iarnă din 2026

Adi Petre a dezvăluit totul despre perioada petrecută la FCSB: „A venit domnul Becali în vestiar. Ştiam dinainte” Adi Petre a dezvăluit totul despre perioada petrecută la FCSB: „A venit domnul Becali în vestiar. Ştiam dinainte”

Scoţia - Elveţia 1-1. ”Ţara Cantoanelor” a avut două goluri anulate

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 19 iun 2024

Reprezentativa Elveţiei a remizat, miercuri, la Koln, scor 1-1, cu selecţionata Scoţiei, în etapa a doua a grupei A de la Euro 2024.

Scoţienii au deschis scorul în minutul 13, prin McTominay.

Pentru Elveţiia a egalat Shaqiri, în minutul 26.

LIVE TEXT | Scoţia - Elveţia 1-1 (Schar 13-autogol / Shaqiri 26). Echipele de start:

• Scoţia: Gunn - Ralston, Hendry, Hanley, Tierney, Robertson - McTominay, Gilmour, McGregor, McGinn - Adams
  • Elveţia: Sommer - Schar, Akanji, Rodriguez - Widmer, Xhaka, Freuler, Shaqiri - Aebischer, Vargas - Ndoye

Minutul 90+4: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 82: Embolo scapă singur cu portarul şi reuşeşte să trimită mingea plasă. Golul e însă anulat pentru offside.

Minutul 67: McGinn a trimis o lovitură liberă cu efect. Hanley a deviat în bară.

Minutul 59: Gunn a respins acrobatic cu piciorul din poziţie de 1 la 1 cu Ndoye.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 42: Xhaka a şutat din marginea careului, dar portarul scoţian a fost din nou la post.

Minutul 34: Ndoye marchează în cele din urmă, dar reuşita e anulată pentru offside.

Minutul 33: Ndoye a trecut de mai mulţi adversari, dar portarul Gunn a scos şutul elveţianului.

Minutul 26: GOL Elveţia! Shaqiri primeşte de la un adversar şi trimite la vinclu fără preluare din 17 metri.

Minutul 13: GOL Scoţia! McTominay trage din careu după un contraatac ca la carte. Schar se pune pe direcţia portarului şi deviază nefericit.

---------------------------------

Scoţienii vin după înfrângerea categorică din meciul de deschidere de la EURO 2024, în faţa Germaniei, scor 5-1, şi au nevoie de un rezultat pozitiv pentru a-şi păstra şansele la calificare.

De cealaltă parte, Elveţia a câştigat fără prea mari probleme partida de debut, scor 3-1 cu Ungaria. Xhaka & compania se luptă cu Germania, pentru locul 1 în grupă.

Ultima întâlnire oficială dintre cele două naţionale a avut locul tocmai în anul 1996, tot la Campoonatul European. Atunci, scoţienii s-au impus cu scorul de 1-0, într-un duel în grupa A, din care mai făceau parte Anglia şi Olanda, echipe ce au obţinut calificarea.