Echipa din Superligă unde Ciprian Tătăruşanu s-ar fi întors: ”Mi-a rămas cel mai aproape de suflet!”

Costel Gâlcă, distrus: ”Echipa este zero barat!”
Gigi Becali, sfătuit în privinţa lui Florin Tănase: „Se simte rugina pe el” Gigi Becali, sfătuit în privinţa lui Florin Tănase: „Se simte rugina pe el”
OFICIAL | „U” Cluj a bătut palma cu un atacant de naţională care marchează pe bandă rulantă OFICIAL | „U” Cluj a bătut palma cu un atacant de naţională care marchează pe bandă rulantă
Selecţionerul Australiei a demisionat după startul slab al echipei în faza a treia a preliminariilor CM

Jannik Sinner a devenit ambasador al programului de voluntariat pentru Jocurile Olimpice de iarnă din 2026

Răzvan Florea, medaliat cu bronz la JO-2004: Cursa lui David a fost atipică. El şi-a păstrat calmul. Sper că s-a recuperat bine pentru 100 metri

JO 2024 Publicat pe 30 iul 2024

Fostul înotător Răzvan Florea, medaliat cu bronz la 200 metri spate la Jocurile Olimpice din 2004, de la Atena, a declarat, marţi dimineaţă, că David Popovici a avut parte de o cursă atipică la 200 metri liber, luni seară, când a câştigat aurul olimpic.

Răzvan Florea speră că sportivul de 19 ani s-a recuperat şi este pregătit pentru calificările de la 100 de metri, de marţi.

"Ieri am trăit o bucurie enormă, eu m-am bucurat extraordinar de mult. David a reuşit să câştige aurul, este un deschizător de drum pentru mulţi alţi sportivi pe viitor. A fost o cursă atipică, nu m-am aşteptat să fie atât de strânsă, poate nici David nu se aştepta. A fost cu final fericit pentru România. Tehnic, David a plecat tare ca de obicei, dar incredibil de tare au plecat şi ali doi-trei finalişti, şi de aici probabil s-au schimbat planurile poentru fiecare.

A fost o cursă de care pe care, mulţi şi-au dorit să câştige în faţa lui David, dar el şi-a păstrat calmul, sper să fi avut planul de cursă cum l-am văzut aseară, sosirea a fost perfectă pentru el. Sunt convins că astăzi la 100 de metri va fi o probă de control pentru el, iar greul începe în semifinale. Sper să-şi fi revenit, ieri nu a fost o cursă uşoară, şi azi să vedem un David proaspăt, dar fiind cursa mai scurtă, va fi mai greu. Orice greşeală în această probă se plăteşte mai mult ca în proba de 200. Sunt convins că este mai degajat după cursa de ieri, sunt convins că va fi pus la punct pentru 100 metri liber.", a declarat Răzvan Florea, la Digi24.

Întotătorul David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 200 metri liber, luni seară, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Popovici a încheiat cursa într-un minut, 44 de secunde şi 72 de sutimi.

Marţi, el va evolua în serii la 100 de metri liber.