”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Olanda - Austria 2-3. ”Ţara Valsului” termină grupa pe primul loc!

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 25 iun 2024

Echipa naţională a Austriei a învins marţi, la Berlin, scor 3-2, echipa naţională a Ţărilor de Jos, în cadrul grupei D a turneului final Euro 2024. Într-un alt meci, la Dortmund, Franţa şi Polonia au încheiat la egalitate, 1-1.

LIVE TEXT | Olanda - Austria 2-3 (Gakpo 47, Depay 78 / Malen 6-autogol, Schmid 59, Sabitzer 81). Echipele de start:

• Olanda: Verbruggen - Gaertruida, de Vrij, van Dijk, Ake - Reijenders, Schouten, Veerman - Malen, Depay, Gakpo.
  • Austria: Pentz - Prass, Lienhart, Wober, Posch - Grillitsch, Seiwald - Schmid, Sabitzer, Wimmer - Arnautovic

Minutul 90+7: Final de meci! Austria bate cu 3-2.

Minutul 83: Reuşita lui Baumgartner este anulată pentru offside.

Minutul 76: GOL Olanda! Depay este găsit în careu şi reuşeşte să egaleze din nou.

Minutul 59: GOL Austria! Schmid îşi readuce echipa în avantaj cu o lovitură de cap.

Minutul 47: GOL Olanda! Gakpo pleasează perfect perfect la colţul lung. Portarul Pentz nu a avut replică.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 42: Depay a trimis cu capul puţin pe lângă poartă.

Minutul 14: Reijnders a preluat elegant, apoi a tras pe lângă poartă.

Minutul 6: GOL Austria! Malen încercă să respingă prin alunecare, dar trimite mingea în proprie poartă.

-------------------------------

Olanda şi-a asigurat calificarea mai departe, după ce a învins-o pe Polonia, scor 2-1 şi a remizat cu Franţa, scor 0-0.

De cealaltă parte, Austria se clasează pe poziţia a treia, iar un egal i-ar garanta prezenţa în optimi. Echipa lui Alaba a pierdut cu Franţa, scor 0-1 şi a învins-o pe Polonia, scor 3-1.

Olanda are o serie de şase victorii consecutive în meciurile cu Austria. Din 1985, atunci când a avut loc o remiză între cele două, Austria nu a mai reuşit să îi pună probleme rivalei de astăzi.

Dacă România va termina pe poziţia secundă, adversara "triclorilor" va fi formaţia care va termina pe locul secund această grupă.