Destinaţie surprinzătoare pentru Goncalo Gregorio, fostul jucător de la Dinamo Destinaţie surprinzătoare pentru Goncalo Gregorio, fostul jucător de la Dinamo
Lovitură pentru naţională! După Bancu, încă un jucător va absenta la meciul cu Olanda Lovitură pentru naţională! După Bancu, încă un jucător va absenta la meciul cu Olanda
Gabriela Ruse, eliminată de Elena Rybakina, în primul tur la Wimbledon Gabriela Ruse, eliminată de Elena Rybakina, în primul tur la Wimbledon
Steaua l-a transferat pe pivotul muntenegrean Nebojisa Simovic Steaua l-a transferat pe pivotul muntenegrean Nebojisa Simovic
Încă o surpriză la Copa America! Ţara gazdă e eliminată din faza grupelor Încă o surpriză la Copa America! Ţara gazdă e eliminată din faza grupelor
Vanessa, soţia lui Drăguş, înainte de meciul cu Olanda. ”Anul trecut au fost cele mai urâte aniversări ale noastre” Vanessa, soţia lui Drăguş, înainte de meciul cu Olanda. ”Anul trecut au fost cele mai urâte aniversări ale noastre”

Mihai Stoica a fost dezamăgit de prestaţia naţionalei la EURO 2024. „Neverosimil, ruşinos! Nu înţeleg un singur lucru” | EXCLUSIV

EURO 2024 Publicat pe sâmbătă, 22:43

Elveţia s-a calificat sâmbătă în sferturile de finală ale Euro 2024, după ce a învins, la Berlin, scor 2-0, chiar deţinătoarea trofeului, echipa Italiei.

Aflat în studio-ul EURO Show, Mihai Stoica s-a arătat nemulţumit de prestaţia Italiei la finalul meciului cu Elveţia, după ce „Squadra Azzurra” a avut un joc mult sub aşteptări şi a părăsit competiţia încă din „optimi”.

„Toată lumea se aştepta ca Italia să nu facă mare lucru, dar nici chiar aşa. Una e să fii eliminat ratând ocazii mari, una e să te comporţi lamentabil. E aproape neverosimil ca Italia să se prezinte la modul ăsta. Nu sunt scuze!

Ai jucat cu Elveţia, o naţională făcută pe scheletul de la Bologna. Tu eşti făcută pe scheletul lui Inter, echipa care a dominat Serie A. Nu ai cum să te prezinţi în halul ăsta. Nu înţeleg un singur lucru. De ce Spalletti nu a făcut ce a făcut Simone Ingazhi? Joacă sistemul lui Inter! Foloseşte sistemul de acolo.

Mă uit din 1978 la turneele finale. Nu am văzut Italia mai slabă! Nu există termen de comparaţie. Italia a dominat mereu fotbalul mondial. Nu s-a făcut de râs niciodată.

Dacă echipa noastră juca la modul ăsta îi făceam zob. N-au existat! Cea mai ruşinoasă prestaţie a Italiei la un turneu final din istoria recentă!”, a spus Mihai Stoica la Prima Sport.

La Berlin, Donnarumma a salvat la şutul lui Embolo, din minutul 24, dar nu a mai putut face nimic la golul lui Remo Freuler, din minutul 37. Ruben Vargas a pasat în careu prentru Freuler, acesta a şutat, fundaşul italian Mancini a deviat uşor balonul şi elveţienii au deschis scorul. În minutuul 45+1 Donnarumma a intervenit la şutul lui Rieder, respingând în bară, apoi balonul a ieşit în corner.

Imediat după reluare, elveţienii şi-au majorat avantajul, la două goluri, prin golul superb înscris de Vargas, în minutul 46. În minutul 52 Schar a fost aproape de autogol, trimiţând cu capul în bara propriei porţi, iar Scamacca a lovit şi el bara în minutul 75. S-a încheiat 2-0 pentru Elveţia, care păşeşte în sferturi, în timp ce campioana en-titre a Europei a dezamăgit la acest turneu final pe care îl şi părăseşte după optimile de finală.