"Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV "Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0 VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0
VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri
Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB
Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV
U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe” U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe”

Messi renunţă la bani? Ce ofertă i-au făcut oficialii Barcelonei pentru revenire

Barcelona Publicat de Daian Cutu pe 19 apr 2023

Leo Messi ar putea avea parte de revenirea de vis la Barcelona, mutarea care părea doar o speranţă a fanilor ”blaugrana” începe să prindă contur.

Oficialii clubului catalan, dar şi jucătorii echipei din Spania, îşi doresc revenirea lui Messi, la formaţia unde a scris istorie timp de 17 sezoane. Jucătorul de 35 de ani are oferta de prelungire a lui PSG ”pe masă”, dar momentan ezită să semneze un nou acord cu gruparea din capitala Franţei.

Jurnaliştii de la Sport scriu că gruparea blaugrana ar urma să îi achite argentinianului un salariu de 13 milioane de euro net (25 de milioane de euro brut).

Suma o reprezintă aproximativ un sfert din cât încasa Messi la Barcelona, înainte să semneze cu PSG.

Impedimentele care ar putea bloca revenirea lui Messi

Presa din Spania a venit imediat cu o reacţie, după ce Yuste a dezvăluit discuţiile cu oamenii din jurului lui Messi. Unul din factorii foarte importanţi îl reprezintă fairplay-ul financiar din La Liga, care a oprit-o pe Barcelona să îl înregistreze pe Gavi la prima echipă şi care ar putea să facă imposibilă revenirea campionului mondial, dezvăluie Marca.

Aceeaşi sursă a vorbit şi despre relaţia dintre Messi şi preşedintele Joan Laporta, considerat de apropiaţii argentinianului principalul vinovat pentru plecarea decarului. La Liga nu a permis în 2021 prelungirea contractului lui Messi şi astfel el a fost semnat de PSG, din postura de jucător liber de contract.