Marius Şumudică i-a pus la punct pe egipteni! Reacţia antrenorului după ce Rapid a avut câştig de cauză la FIFA Marius Şumudică i-a pus la punct pe egipteni! Reacţia antrenorului după ce Rapid a avut câştig de cauză la FIFA
Gruparea Juventus Torino, reintegrată în Asociaţia Europeană a Cluburilor Gruparea Juventus Torino, reintegrată în Asociaţia Europeană a Cluburilor
”Ar fi o lovitură”. La ce echipă ar putea ajunge veteranul Dragoş Grigore ”Ar fi o lovitură”. La ce echipă ar putea ajunge veteranul Dragoş Grigore
Danny Green s-a retras Danny Green s-a retras
UEFA, pusă la zid! Decizia luată de forul european după decesul lui George Baldock UEFA, pusă la zid! Decizia luată de forul european după decesul lui George Baldock
Fiul lui Djibril Cisse a debutat ca profesionist Fiul lui Djibril Cisse a debutat ca profesionist

Ianis Hagi, primul meci ca titular la naţională după accidentare. ”Am scos un punct când nu mai erau speranţe”

Echipa nationala Publicat de Daian Cutu pe 20 iun 2023

Reprezentativa României a remizat cu Elveţia, la Lucerna, scor 2-2, în Grupa I de callificare la Campionatul European din 2024, meci în care adversarii au condus cu 2-0, până în minutul 89.

Ianis Hagi a disputat primul meci ca titular la naţională, după accidentare. Jucătorul lui Ranges s-a declarat încântat de rezultat.

”Ştiam că putem să avem contraatacuri rapide. Am schimbat împreună cu staff-ul tehnic tactica la pauză şi am reuşit să avem mai multe atacuri rapide. Nu o să luăm merite din partea echipei din Elveţia. Cum am zis, am stat mai bine tactic a doua repriză şi am reuşit să marcăm două goluri.

Mesajul pe care trebuie să îl ştie toată lumea este că ne-am adaptat la situaţie. Ţinând cont de cele două meciuri, noi suntem mulţumiţi.

Sărbătoarea va fi doar când o să ne calificăm, moralul creşte de la meci la meci. Au trecut doar patru meciuri, nu cred că are rost să facem sărbătoare”,
a spus Hagi, la finele partidei.

În aceeaşi grupă, Belarus a învins Kosovo cu 2-1 şi Israel s-a impus cu 2-1 în faţaa Andorrei.

Clasament: 1. Elveţia – 10 puncte, 2. România – 8 puncte, 3. Israel – 7 puncte, 4. Belarus – 3 puncte, 5. Kosovo – 3 puncte, 6. Andorra – un punct.