VIDEO | Francesco Bagnaia a câştigat cursa sprint de la Marele Premiu al Japoniei. Pedro Acosta a condus, dar a căzut pe final VIDEO | Francesco Bagnaia a câştigat cursa sprint de la Marele Premiu al Japoniei. Pedro Acosta a condus, dar a căzut pe final
VIDEO | Metaloglobus - FC Argeş, în direct la Prima Sport 1. Piteştenii au deschis scorul VIDEO | Metaloglobus - FC Argeş, în direct la Prima Sport 1. Piteştenii au deschis scorul
Monica Niculescu şi Gabriela Ruse s-au calificat în finala de dublu, la turneul de categorie WTA 125 de la Hong Kong Monica Niculescu şi Gabriela Ruse s-au calificat în finala de dublu, la turneul de categorie WTA 125 de la Hong Kong
Gigi Becali nu stat pe gânduri! 7 schimbări în primul 11 pentru FCSB – Gloria Buzău. Cum arată echipa de start Gigi Becali nu stat pe gânduri! 7 schimbări în primul 11 pentru FCSB – Gloria Buzău. Cum arată echipa de start
Nneka Onyejekwe şi-a anunţat încheierea carierei, după 23 de ani de performanţe Nneka Onyejekwe şi-a anunţat încheierea carierei, după 23 de ani de performanţe
Convocare surprinzătoare în naţionala Italiei! Fiul legendarului jucător, pentru prima oară în „Squadra Azzurra” Convocare surprinzătoare în naţionala Italiei! Fiul legendarului jucător, pentru prima oară în „Squadra Azzurra”

Giani Kiriţă atrage atenţia! Ce a putut spune despre antrenorul lui Dinamo, Zeljko Kopic

Dinamo Publicat pe 23 dec 2023

Dinamo termină pe plus anul 2023, cu două victorii în ultimele două meciuri din SuperLiga, a adunat şase puncte şi speră să se salveze de la retrogradarea în Liga 2. Giani Kiriţă, fostul fundaş al ”câinilor”, a făcut analiza echipei, dar şi a antrenorului Zeljko Kopic.

Giani Kiriţă, mulţumit de cum se comportă Dinamo sub comanda lui Zeljko Kopic

Fostul apărător a afirmat că tehnicianul este cel potrivit pentru Dinamo. Cunoscut ca o persoană care spune lucrurilor pe nume, de multe ori cu o analiză dură, Kiriţă este mulţumit de cum s-a comportat până acum Kopic şi este convins că, dacă îi vor fi aduşi jucătorii pe care îi cere, poate îndeplini obiectivul.

Se vede că mentalitatea lui e una sănătoasă. Mie în primul rând mi-a plăcut discursul de după meci. A zis: ‘OK, am câştigat, punct. Urmează meciul următor’. Ăsta e discurs de profesionist. Fără să vină jucători poate să fie super profesionist. Nu are cum să reuşească.

Depinde ce jucători or să vină la Dinamo. Dacă nu o să vină jucători care sunt buni pentru Dinamo şi să ştie ce înseamnă să joace la o echipă precum Dinamo şi să o salveze de la retrogradare, atunci lucrurile se vor complica”, a spus Giani Kiriţă pentru Fanatik.

Dinamo, două victorii la final de 2024, cu FC Voluntari şi FC Botoşani

Dinamo a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FC Voluntari, în ultimul meci al anului din SuperLigă. Confruntarea a fost LIVE pe Prima Sport 2 şi www.primaplay.ro.

Într-o primă repriză în care Dinamo a avut posesia, formaţia bucureşteană nu a reuşit să pună în pericol poarta lui Fernandez. Nemec a înscris pentru FC Voluntari, în minutul 45, dar golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid.

Dinamo, victorie cu 1-0 în partida cu FC Voluntari

Repriza secundă a început mai târziu cu cinci minute, din cauza unor probleme tehnice la instalaţia de comunicare a arbitrilor. În minutul 67 portarul oaspeţilor, Jesus Fernandez a apărat un şut al lui Goncalo Gregorio, la cea mai mare ocazie de până atunci a meciului.

Dinamo a reuşit însă să câştige cele trei puncte, după ce a primit un penalti în minutul 90, la un fault în careu asupra lui Hakim Abdallah. Goncalo Gregorio a transformat şi dinamoviştii s-au impus cu 1-0.

Dinamo, penultimul loc în SuperLiga. FC Voluntari, locul 13

Echipa antrenată de Zeljko Kopic este tot pe penultimul loc al clasamentului, cu 16 puncte, dar s-a apropiat la 7 puncte de Poli Iaşi, ocupanta ultimului loc de baraj. FC Voluntari este pe locul 13, cu 24 de puncte.

• DINAMO: Golubovic – Lucas de Araujo, Patriche, Homawoo - Cr. Costin (de Moura 82), Ilic (Bena 82), D. Iglesias, Amzăr (Bani 76) – Ghezali (Hakim Abdallah 46), Goncalo Gregorio, D. Politic (C. Ţîră 82). ANTRENOR: Zeljko Kopic
  • FC VOLUNTARI: J. Fernandez - Ricardinho, Matricardi, Armaş - Carnat (Droppa 87), V. Raţă (Cocian 55), Crepulja, Sigurjonsson (Boboc 87), Aliji - R. Popescu(D. Andrei 37), Nemec. ANTRENOR: Ilie Poenaru