”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Franţa - Polonia 1-1. Lewandowski aduce egalarea dintr-un penalty repetat

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 25 iun 2024

Echipa naţională a Austriei a învins marţi, la Berlin, scor 3-2, echipa naţională a Ţărilor de Jos, în cadrul grupei D a turneului final Euro 2024. Într-un alt meci, la Dortmund, Franţa şi Polonia au încheiat la egalitate, 1-1.

LIVE TEXT | Franţa - Polonia 1-1 (Mbappe 56-penalty / Lewandowski 79-penalty). Echipele de start:

• Franţa: Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, Hernandez - Tchouameni, Kante, Rabiot - Dembele, Mbappe, Barcola.
  • Polonia: Skorupski - Kiwior, Dawidowcz, Bednarek - Zalewski, Zielinski, Moder, Frankowski - Urbanski, Lewandowski, Szymanski

Minutul 90+6: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 75: GOL Polonia! Upamecano îşi calcă un adversar în careu. Arbitrul dictează penalty, după analiza VAR. Lewandowski bate slab, iar Maignan respinge. Se repetă lovitura, iar de această dată jucătorul Barcelonei transformă.

Minutul 56: GOL Franţa! Kiwior faultează în careu, iar Mbappe transformă lovitura de pedeapsă.

Minutul 50: Mbappe a tras pe jos puţin pe lângă poartă.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45: Mbappe a pătruns în careu şi a trimis din unghi în portar.

Minutul 39: Tchouameni a dat mari emoţii defensivei cu un şut în forţă.

Minutul 6: Zielinski a tras din afara careului, dar Maignan a fost la post.

------------------------------------

Francezii sunt deja calificaţi în optimi, după ce au învins Austria, scor 1-0 şi au remizat cu Oladna, scor 0-0.

De cealaltă parte, Polonia a avut un parcurs dezastruos la EURO şi este eliminată, după ce a pierdut cu Olanda, scor 1-2 şi cu Austria, scor 1-3.

Cele două combatante s-au mai întâlnit de două ori la un turneu final. În 2022, Franţa a câştigat în optimile Cupei Mondiale, scor 3-1, iar în 1982, tot la Mondial, Polonia s-a impus în partida pentru locul al treilea, scor 3-2. Victoria de acum 42 de ani este singura reuşită de Polonia în faţa Franţei.