Spania - Germania 1-1. Wirtz egalează în minutul 89 Spania - Germania 1-1. Wirtz egalează în minutul 89
Farul Constanţa s-a impus fără emoţii în amicalul cu CSA Steaua Farul Constanţa s-a impus fără emoţii în amicalul cu CSA Steaua
Nu e Ştefănescu! Mihai Stoica a numit jucătorul care a făcut diferenţa în Supercupă. "Ne-a luminat jocul" | VIDEO EXCLUSIV Nu e Ştefănescu! Mihai Stoica a numit jucătorul care a făcut diferenţa în Supercupă. "Ne-a luminat jocul" | VIDEO EXCLUSIV
”Prima opţiune a mea”. Cristi Chivu a fost propus selecţioner la naţionala României ”Prima opţiune a mea”. Cristi Chivu a fost propus selecţioner la naţionala României
Un fost angajat al familiei Schumacher, arestat în legătură cu o tentativă de şantaj Un fost angajat al familiei Schumacher, arestat în legătură cu o tentativă de şantaj
Lovitură de imagine dată de o echipă din România! Ioan Sdrobiş a fost numit director tehnic Lovitură de imagine dată de o echipă din România! Ioan Sdrobiş a fost numit director tehnic

Cum a catalogat UEFA victoria Olandei în faţa României

EURO 2024 Publicat pe miercuri, 11:03

România a pierdut cu Olanda, 3-0, în optimile de finală ale EURO 2024. Au marcat: Gakpo 20, Malen 82, 90+3.

Olandezii au deschis scorul în minutul 20. Cody Gakpo a primit pe stânga, l-a depăşit pe Raţiu şi a şutat la colţul scurt, fără speranţe pentru Niţă

Presiunea rivalilor a dat rezultate în minutul 83, când Malen a înscris pentru 2-0. Pe final acelaşi Malen a stabilit rezultatul final, 3-0 în minutul 90+3, şi echipa Ţărilor de Jos merge mai departe, în sferturi.

UEFA a făcut o analiză oficială a duelului dintre Olanda şi România şi a catalogat victoria olandeziilor fiind un confortabilă.

„România-Olanda 0-3. Naţionala Oranje a dominat şi e în sferturi! Olanda a ajuns în sferturile de finală de la EURO pentru prima dată în 16 ani, după o victorie confortabilă cu România, la Munchen.

La fel cum s-a întâmplat şi în primul meci disputat la Munchen, cu Ucraina, România a strălucit la început şi a fost aproape de deschiderea scorului, când Dennis Man a tras din apropierea careului.

Trupa lui Ronald Koeman a fost, însă, cea care a lovit prima, prin Cody Gakpo, care a intrat în centru din stânga şi a trimis necruţător, cu piciorul drept, la colţul scurt, reuşind al treilea său gol la acest turneu final.

(...) Echipa lui Koeman a înscris, într-un final, un gol doi meritat, după dominaţia din repriza secundă, când Gakpo l-a servit pe nou-intratul Malen, care a marcat din apropiere. Malen a reuşit apoi dubla, în prelungiri, şi a închis tabela.", a scris site-ul UEFA, după meci.