Corona Braşov, calificare dramatică în turul III al Ligii Campionilor, la volei, după un meci de 155 minute Corona Braşov, calificare dramatică în turul III al Ligii Campionilor, la volei, după un meci de 155 minute
CSM Constanţa – Ystads IF, scor 29-29, în grupa D a European League CSM Constanţa – Ystads IF, scor 29-29, în grupa D a European League
CSO Voluntari, debut cu victorie în noul sezon al European North Basketball League CSO Voluntari, debut cu victorie în noul sezon al European North Basketball League
VK Novi Belgrad – Steaua Bucureşti, scor 11-7, la debutul în grupa A a Ligii Campionilor, la polo VK Novi Belgrad – Steaua Bucureşti, scor 11-7, la debutul în grupa A a Ligii Campionilor, la polo
Foştii selecţioneri ai naţionalei, luaţi la rost! „Dacă Mircea Lucescu face asta, nu e o palmă pentru cei de dinainte?!” | EXCLUSIV VIDEO Foştii selecţioneri ai naţionalei, luaţi la rost! „Dacă Mircea Lucescu face asta, nu e o palmă pentru cei de dinainte?!” | EXCLUSIV VIDEO
Academia de fotbal a Barcelonei din Bucureşti a fost inaugurată! Joan Laporta a fost prezent Academia de fotbal a Barcelonei din Bucureşti a fost inaugurată! Joan Laporta a fost prezent

Corona Braşov, calificare dramatică în turul III al Ligii Campionilor, la volei, după un meci de 155 minute

Sporturi Publicat astăzi, 00:43

Campioana la volei masculin Corona Braşov s-a calificat dramatic în turul III al Ligii Campionilor, deşi a pierdut marţi, pe teren propriu, cu formaţia elveţiană Volley Schonenwerd, scor 2-3. Setul 4 s-a încheiat cu 38-36, iar meciul a durat 155 minute.

Scorul pe seturi a fost 21-25, 23-25, 25-15, 38-36, 11-15.

În tur, Corona s-a impus în deplasare cu 3-1 şi avea nevoie să câştige doar două seturi în retur pentru a merge în turul al III-lea, ultimul al preliminariilor. Setul 4, cel decisiv pentru Corona, care era condusă cu 2-1 în acel moment, a fost câştigat de echipa lui Laurenţiu Lică cu scorul de 38-36, fiind nevoie de 11 mingi pentru a tranşa calificarea.

Corona Braşov a început sezonul în Liga Campionilor din primul tur, în care a eliminat formaţia bosniacă Bijeljina Radnik cu dublu 3-0. La rândul său, formaţia elveţiană Volley Schonenwerd a trecut în primul tur de letonii de la SK Jekabpils Lusi.

Doar două locuri sunt disponibile pentru echipe venite din preliminarii, după trei tururi, iar acele formaţii au fost repartizate în grupele principale B şi C, la tragerea la sorţi din luna iulie.

În grupa B se află echipele Vero Volley Monza, Helios Grizzlys Giesen şi Fenerbahçe, iar în grupa C Aluron Zawiercie, Allianz Milano şi Knack Roeselare.

Corona Braşov joacă pentru prima dată în cupele europene, la doar doi ani de când a promovat, interval în care a câştigat şi titlul naţional.