Primul 11 pregătit de Elias Charalambous pentru meciul de la Salonic Primul 11 pregătit de Elias Charalambous pentru meciul de la Salonic
Luca Preda va evolua la Turneul Campionilor pentru juniori de la Chengdu Luca Preda va evolua la Turneul Campionilor pentru juniori de la Chengdu
Anna Blinkova, prima reacţie după ce a învins-o pe Simona Halep Anna Blinkova, prima reacţie după ce a învins-o pe Simona Halep
Simona Halep, spulberată la Hong Kong Simona Halep, spulberată la Hong Kong
Adrian Mutu a numit cele şase echipe care vor intra în play-off Adrian Mutu a numit cele şase echipe care vor intra în play-off
Meciul Cipru - România se vede live într-o sală de cinema! Meciul Cipru - România se vede live într-o sală de cinema!

Bayer Leverkusen rămâne liderul surpriză din Bundesliga. Bayern Munchen ţine aproape

Bundesliga Publicat de Daian Cutu pe 20 dec 2023

Echipa germană Bayer Leverkusen a învins miercuri, pe teren propriu, scor 4-0, gruparea VfL Bochum, în etapa a 16-a din Bundesliga şi este lider în clasament.

Bayern Munchen a întrecut-o, în aceeaşi etapă, în deplasare, pe Wolfsburg, scor 2-1.

Bayer Leverkusen a deschis scorul din penalti, în minutul 30, prin Patrick Schick, dar a condus la pauză cu 3-0 prin hat-trick-ul atacantului ceh. În minutul 67 antrenorul gazdelor, Xabi Alonso, l-a introdus în teren pe golgeterul Victor Boniface şi acesta a stabilit scorul final două minute mai târziu.

La Wolfsburg, Jamal Musiala a înscris pentru Bayern în minutul 30, iar în minutul 43 a fost rândul lui Harry Kane să marcheze. A fost al 21-lea gol al englezului în campionat şi al 25-lea stagional. Maximilian Arnold le-a reintrodus pe gazde în meci cu golul din minutul 45+1, dar Wolfsburg nu a putut egala şi bavarezii s-au impus cu 2-1.

În clasament Leverkusen este lider cu 42 de puncte, iar Bayern o secondează, cu 38 de puncte.

Rezultate înregistrate miercuri, în etapa a 16-a din Bundesliga:

Union Berlin – FC Koln 2-0 (Hollerbach 55, Fofana 78);

Bayer Leverkusen – VfL Bochum 4-0 (Schick 30 penalti, 32, 45, Boniface 69);

Eintracht Frankfurt – Borussia Monchengladbach 2-1 (Buta 90, Koch 90+7 / Wober 27);

Wolfsburg – Bayern Munchen 1-2 (Arnold 45 / Musiala 33, Kane 43);

VfB Stuttgart – Augsburg 3-0 (Undav 18, Guirassy 45, Fuhrich 69);

Heidenheim – Freiburg 3-2 (Dinkci 52, Kleindienst 84, Ginter 90+2 autogol / Höler 7, 64).