Ultimă oră! Starul lui Liverpool cumpără fosta echipă a lui Ciprian Tătăruşanu

Gigi Becali a ordonat, Charalambous şi Pintilii au executat! Cum va arăta primul 11 al FCSB-ului în partida cu Petrolul Gigi Becali a ordonat, Charalambous şi Pintilii au executat! Cum va arăta primul 11 al FCSB-ului în partida cu Petrolul
Breaking News! Mircea Lucescu a anunţat lista stranierilor pentru partidele cu Lituania şi Cipru! Coşmarul lui MM Stoica, în atacul României

Ovidiu Haţegan în locul lui Vassaras la şefia CCA? „Ar fi o realizare pentru arbitrajul românesc” Ovidiu Haţegan în locul lui Vassaras la şefia CCA? „Ar fi o realizare pentru arbitrajul românesc”
”Am crezut că are onoare şi nu merge la FCSB!”. Patronul lui Sepsi, discurs manifest la adresa lui Ştefănescu. Povestea din spatele transferului făcut de Becali
Echipa din Superligă unde Ciprian Tătăruşanu s-ar fi întors: ”Mi-a rămas cel mai aproape de suflet!”

Austria - Franţa 0-1. ”Les Bleus” încep cu dreptul EURO 2024

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 17 iun 2024

Echipa naţională a Franţei a învins luni seara, la Dusseldorf, scor 1-0, echipa naţională a Austriei, într-un meci din cadrul grupei D de la Euro 2024.

La Dusselforf, Austria a început mai bine, apoi francezii au echilibrat jocul şi au avut primele ocazii, Mbappe încercându-l cu şuturi pe portarul Pentz. Austriecii au replicat prin ocazia lui Baumgartner, însă presiunea pusă de elevii lui Didier Deschamps a dat roade: Mbappe a pătruns în careu  şi a centrat în faţa porţii, iar Maximilian Wober a trimis în propria poartă.

Era minutul 38 când Franţa deschidea scorul cu acest autogol. Austriecii nu au renunţat la luptă, dar nu au reuşit să înscrie. Francezii au trecut prin mari emoţii în minutul 84, când Mbappe s-a accidentat la nas, după un duel cu Danso, şi Deschamps a decis să îl înlocuiască pe starul lui Real Madrid. Franţa s-a impus la limită, cu 1-0, şi va juca vineri derby-ul cu Ţările de Jos

LIVE TEXT | Austria - Franţa 0-1 (Wober 38-autogol). Echipele de start:

• Austria: Pentz - Posch, Danso, Wober, Mwene - Seiwald, Grillitsch - Laimer, Sabitzer, Baumgartner - Gregoritsch
  • Franţa: Maignan - Kounde, Saliba, Upamecano, Hernandez - Kante, Rabiot - Dembele, Griezmann, Thuram - Mbappe

Minutul 90+10: Final de meci! Franţa bate cu 1-0.

Minutul 67: Pentz este providenţial la şutul din careul mic expediat de Thuram.

Minutul 55: Mbappe trimite pe lângă poartă din poziţie ideală.

Minutul 45+3: Pauză! Franţa conduce cu 1-0.

Minutul 38: GOL Franţa! Wober deviază în proprie poartă o minge venită din flanc.

Minutul 8: Mbappe a căutat colţul scurt, dar Pentz a respins în corner.

-------------------------------------------

Cele două formaţii s-au întâlnit ultima dată în 2022. Atunci, Franţa a învins acasă, scor 2-0, după ce scorul a fost 1-1, în turul din Nations Leagus.

Franţa se află la al nouălea EURO consecutiv. Cel mai bun rezultat a venit în 2000, atunci când Franţa a câştigat titlul.

Austria se află la abia a patra prezenţă la un Campionat European. Singura dată când a trecut de grupe s-a întâmplat la precedentul turneu final, după ce anterior nu câştigaseră vreun meci.