FCSB, şanse foarte mari să fie depunctată! FCSB, şanse foarte mari să fie depunctată!
VIDEO | FC Bihor - Steaua 0-1. ”Militarii” sunt sus în clasament şi fără drept de promovare VIDEO | FC Bihor - Steaua 0-1. ”Militarii” sunt sus în clasament şi fără drept de promovare
Un fost atacant al echipei Arsenal, inculpat după confiscarea a 60 de kilograme de canabis Un fost atacant al echipei Arsenal, inculpat după confiscarea a 60 de kilograme de canabis
”Nu am fost fluenţi sau coezivi”. Antrenorul lui Tottenham a analizat partida de Cupă în care Radu Drăguşin a fost titular ”Nu am fost fluenţi sau coezivi”. Antrenorul lui Tottenham a analizat partida de Cupă în care Radu Drăguşin a fost titular
Sergej Jakirovic a fost demis Sergej Jakirovic a fost demis
Dinamo a câştigat procesul cu Oţelul! Câţi bani trebuie să achite gălăţenii Dinamo a câştigat procesul cu Oţelul! Câţi bani trebuie să achite gălăţenii

Aflată în centrul controverselor, Imane Khelif s-a calificat în finala categoriei 66 kg

JO 2024 Publicat pe 7 aug 2024

Pugilista algeriană Imane Khelif, a cărei feminitate a fost pusă sub semnul întrebării, a învins-o marţi pe thailandeza Janjaem Suwannepheng în semifinalele categoriei 66 kg la Jocurile Olimpice de la Paris şi va lupta vineri pentru aur.

Imane Khelif (25 de ani, 1,78 m) s-a impus la puncte în faţa adversarei sale thailandeze (23 de ani, 1,70 m).

Khelif a mai învins-o pe Suwannapheng în semifinale la Campionatul Mondia, în data de 23 martie 2023, la New Delhi, înainte de a fi descalificată, Asociaţia Internaţională de Box primind rezultatul analizei de sânge efectuate chiar înainte de începerea competiţiei. Potrivit federaţiei care gestionează boxul amator (dar nu şi la Jocuri, deoarece Comitetul Internaţional Olimpic nu mai recunoaşte IBA), testul a arătat că algeriana are cromozomi masculini.

Vineri, Khelif o va înfrunta în finală pe sportiva din China Liu Yang.