E gata! Gigi Becali schimbă tot la FCSB: ”Asta e ţinta mea. Acolo sunt banii!” E gata! Gigi Becali schimbă tot la FCSB: ”Asta e ţinta mea. Acolo sunt banii!”
VIDEO | Manchester United - Tottenham 0-3. Radu Drăguşin a intrat pe final VIDEO | Manchester United - Tottenham 0-3. Radu Drăguşin a intrat pe final
Tadej Pogacar, campion mondial incontestabil. Slovenul continuă parcursul de vis Tadej Pogacar, campion mondial incontestabil. Slovenul continuă parcursul de vis
”Ne batem la retrogradare. Foarte slab!”. Denis Alibec anunţă dezastrul la Farul Constanţa, după eşecul cu Gloria Buzău
Eugen Neagoe a tras concluziile după ce a l-a răpus pe Gică Hagi:  ”Am meritat victoria!”

Eugen Neagoe a tras concluziile după ce a l-a răpus pe Gică Hagi: ”Am meritat victoria!”
Deian Sorescu a marcat, dar Gaziantep a pierdut cu Eyupspor, în campionatul Turciei Deian Sorescu a marcat, dar Gaziantep a pierdut cu Eyupspor, în campionatul Turciei

VIDEO | Gloria Buzău - Farul 1-0. Nou-promovata răpune fosta campioană

Superliga Publicat de Daian Cutu astăzi, 17:47

Gloria Buzău a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Farul Constanţa, în cadrul etapei a 11-a din Superligă.

La Buzău, după ocazia lui Alibec din minutul 4, unui spectator i s-a făcut rău în minutul 12 şi meciul s-a întrerupt pentru a se permite intervenţia medicilor. Partida s-a reluat după o întrerupere de cinci minute şi Narek Grigoryan a trimis în bară, în minutul 35.

Budescu a replicat pentru gazde cu o lovitură liberă în minutul 47 şi elevii lui Neagoe au reuşit să înscrie în minutul 77. Budescu a pasat lung, pentru Ion Gheorghe, în careu, acesta i-a trimis lui Dario Canadjija, iar croatul a înscris plasat pentru 1-0. Gloria s-a impus, în cele din urmă, la limită şi Farul pierde al cincilea meci în campionat.

VIDEO | Gloria Buzău - Farul 1-0 (Canadija 77), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Gloria Buzău: Lazar - Ferraresso, Lovric, Cestor, Ciranni - Canadija, Dr.Albu - Jipa, Tavares, Işfan - Budescu
  • Farul: Buzbuchi - Sîrbu, Ţîru, Gustavo, Ganea - Radaslavescu, Dican, Casap - Alibec, Rivaldinho, Grigoryan

Minutul 90+4: Final de meci! Gloria Buzău bate cu 1-0.

Minutul 88: Tavares păcăleşte doi adversari şi scoate pentru devierea lui Gheorghe, care însă s-a dus pe lângă bară.

Minutul 77: GOL Gloria Buzău! Fază rapidă a gazdelor cu minge plecată de la portar. Canadija a reluat din prima din marginea careului.

Minutul 74: Stan lasă pentru Budescu, care trimite din careu puţin peste transversală.

Minutul 69: Lazar scoate în corner la o minge recentrată de Alibec.

Minutul 55: Alibec bate o lovitură liberă din poziţie laterală. Încurcat şi de gazon, Lazar prinde în doi timpi.

Minutul 45+6: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 35: Grigoryan caută colţul lung din careu. Minge a lovit bara.

Minutul 20: Jipa îl întinde serios pe Buzbuchi cu un şut de la peste 20 de metri.

Minutul 4: Alibec primeşte o pasă de la un adversar, dar execuţia sa nu prinde poarta.

------------------------------

Gloria Buzău vine după egalul, scor 3-3, din deplasarea de la FC Botoşani şi a înregistrat o singură victorie în acest sezon de Superliga. Buzoienii se află pe ultima poziţie din clasament şi au adunat doar 7 puncte în 10 meciuri.

De cealaltă parte, Farul vine după victoria cu 2-1 în faţa lui Sepsi, într-un meci cu câte o eliminare de ambele părţi şi şi-a reglat startul neconvingător de sezon. „Marinarii” se află pe locul 9 în clasament, înaintea etapei cu numărul 11, şi sunt la 3 puncte de ultimul loc care duce în play-off, ocupat de Petrolul.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii a avut loc în Cupa României, în faza grupelor, unde buzoienii s-au impus cu 1-0.