România rămâne fără Edi Iordănescu. Anunţul a fost făcut în direct: ”Pleacă!” | VIDEO EXCLUSIV

Federico Piovaccari, verdict clar înaintea meciului cu FCSB din preliminariile Champions League. „Pentru mine aşa e” | VIDEO EXCLUSIV Federico Piovaccari, verdict clar înaintea meciului cu FCSB din preliminariile Champions League. „Pentru mine aşa e” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Elina Svitolina, în lacrimi la Wimbledon, după accederea în sferturi. „Este o zi foarte grea pentru poporul ucrainean” VIDEO | Elina Svitolina, în lacrimi la Wimbledon, după accederea în sferturi. „Este o zi foarte grea pentru poporul ucrainean”
Jucătoarele de tenis Petra Kvitova şi Alison Riske au devenit mame pentru prima oară
Alibec semnează! Revenire de senzaţie. Anunţul făcut de mama fotbalistului: ”Sigur acolo!”

Deschamps, în faţa criticilor privind stilul de joc al Franţei. „Dacă vă plictisiţi, uitaţi-vă la altceva, nu e nicio problemă!” Deschamps, în faţa criticilor privind stilul de joc al Franţei. „Dacă vă plictisiţi, uitaţi-vă la altceva, nu e nicio problemă!”

Spania - Germania 2-1. Merino dă lovitura în minutul 119! ”Furia Roja” e în semifinalele EURO

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe vineri, 21:21

Echipa naţională a Spaniei s-a calificat în semifinalele Euro 2024, după ce a învins Germania, la Stuttgart, scor 2-1.

La Stuttgart, spaniolii au rămas fără Pedri încă din minutul 8, mijlocaşul iberic fiind nevoit să părăsească terenul accidentat. În minutul 15 Lamine Yamal a trimis pe lângă poartă din lovitură liberă, iar Kai Havertz a şutat în minutul 35, însă Unai Simon a intervenit şi la pauză s-a intrat fără gol marcat. În partea secundă Dani Olmo, jucătorul intrat în locul lui Pedri, a primit foarte bine de la Yamal, în careu, şi a înscris cu un şut plasat, deschizând scorul.

Unai Simon a scos şutul lui Andrich, din minutul 65, apoi germanii şi-au intensificat presiunea, iar Simon a intervenit la şutul lui Fullkrug, în minutul 70. Acelaşi Fullkrug a lovit bara în minutul 77, pentru ca în minutul 82 Unai Simon să degajeze neglijent, iar Wirtz să încerce un lob care s-a dus însă peste poartă. Golul egalizator al gazdelor a picat în minutul 89, când Kimmich a plutit în careul spaniol şi a trimis o pasă înapoi, cu capul, iar Florian Wirtz a egalat, trimiţând meciul în prelungiri.

Oyarzabal a şutat pe lângă poartă în minutul 104, apoi germanii au cerut penalti la henţul lui Cucurella, dar nu s-a dat nimic, iar Fullkrug a trimis cu capul punându-l la încercare pe Unai Simon, care a avut o intervenţie excelentă. Lovitura de teatru a venit pe final.

Dani Olmo a centrat şi Mikel Merino a înscris cu o lovitură de cap, aducând victoria Spaniei, care s-a calificat în semifinale, acolo unde va juca fără căpitanul Alvaro Morata, suspendat, dar şi fără Dani Carvajal – eliminat la ultima fază a meciului.

LIVE TEXT | Spania - Germania 2-1 (Olmo 51, Merino 119 / Wirtz 89). Echipele de start:

• Spania: Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Ruiz - Yamal, Pedri, Williams - Morata
  • Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Raum - Can, Kroos - Musiala, Gundogan, Sane - Havertz

Minutul 120+7: Final de meci! Spania bate cu 2-1.

Minutul 120+6: Carvajal vede al doilea cartonaş galben şi este eliminat.

Minutul 120+3: Torres scapă singur cu Neuer, nu îşi face bine paşii, iar mingea se duce slab.

Minutul 119: GOL Spania! Merino îl păcăleşte pe Rudiger, scapă din marcaj şi reia cu capul centrarea lui Olmo.

Minutul 104: Oyarzabal a tras puţin pe lângă poartă.

Minutul 90+4: E 1-1! Se intră în prelungiri.

Minutul 89: GOL Germania! Kimmich a scos pe 6 metri un balon centrat, iar Wirtz a egalat cu un şut cu pământul.

Minutul 81: Havertz rămâne singur cu Simon, îl lobează pe acesta, dar mingea cade pe plasa porţii.

Minutul 77: Fullkrug reia acrobatic în bară.

Minutul 69: Andrich a dat replica, dar Simon s-a întins şi a scos.

Minutul 51: GOL Spania! Yamal gaseşte o pasă genială pentru Olmo, care trimite din alergare perfect plasat.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 39: Ibericii recuperează la mijlocul terenului. Neuer salvează situaţia şi scoate mingea trimisă de Olmo.

Minutul 35: Simon a scos cu ceva emoţii la şutul în forţă expediat de Havertz.

Minutul 15: Yamal a executat o lovitură liberă puţin pe lângă buturi.

Minutul 2: Pedri a reluat din maginea careului, fără emoţii pentru Neuer.

----------------------------------

Spania vine după calificarea en-fanfare în faţa Georgiei, scor 4-1, meci din „optimele” Campionatului European, în care georgienii au deschis scorul. Tot ei nu au avut cum să oprească „Furia Roja”, care a marcat de 3 ori în a doua repriză şi au confirmat încă o dată că sunt una dintre echipele tari de la acest turneu final. Spania a fost singura echipă care a reuşit maximum de puncte în grupa de calificare.

De cealaltă parte, Germania este cealaltă echipă lăudată la Campionatul European unde este ţară gazdă, pentru fotbalul total pe care îl practică echipa lui Nagelsmann. Nemţii s-au calificat fără mari emoţii din grupă, unde au reuşit două victorii şi un egal şi în faza optimilor de finală au trecut cu 2-0 de Danemarca, într-un meci mai echilibrat decât lasă scorul să se vadă.

Cele două formaţii par să fie cele mai în formă de la acest turneu final, dar din păcate doar una va putea ajunge în faza semifinalelor. Cele două naţionale s-au întâlnit ultima oară la Cupa Mondială din 2022, când au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Echipele probabile:

• Spania: Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Ruiz, Rodri, Pedri - Yamal, Morata, Williams
  • Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Raum - Kroos, Andrich - Wirtz, Gundogan, Musiala - Havertz